Stretnutie so svetom nevidiacich

Svet nevidiacich a slabozrakých nám v dňoch od 5. do 18. novembra priblížilo Ponitrianske múzeum pod patronátom katedry muzeológie. Ide o ďalšiu bakalársku výstavu, ktorú tradične pripravujú študenti tohto odboru.

Na chvíľu byť nevidiacim

Výstava bola jedinečná v tom, že návštevníci mali možnosť na chvíľu sa stať nevidiacimi a vyskúšať si na vlastnej koži, aké náročné je orientovať sa vo svete tmy a dotykov. Každý návštevník dostal špeciálne klapky na oči a mal za úlohu pomocou hmatu rozlíšiť, o aké zvieratko ide (tie boli vytvorené z rôznych textílii nalepené na papier). Zároveň mohol pomocou čuchu hádať, o akú aromatickú látku ide.

Niektoré veci sú pre život nevidiacich a slabozrakých nutnosťou. Sú to rôzne lupy, hovoriace hodinky, hmatové pomôcky či čiernobiely hrnček a senzory, ktoré slúžia na pozorovanie stúpania hladiny nápoja v hrnčeku. Pomocou hmatu som si zblízka „obzerala“ makety pôdorysov známych budov sveta. Kto si trúfol, mohol aj hádať, o akú stavbu ide. Priznám sa, vôbec to nebolo ľahké.

Výstava pre dobrú vec

„Denne máme množstvo návštevníkov, vidiacich aj nevidiacich. Chceli sme verejnosti ukázať, s čím všetkým sa nevidiaci a slabozrakí musia popasovať,” hovorí spoluorganizátorka výstavy Veronika Réssőová, študentka tretieho ročníka. Na konci výstavy predávali ručné práce práve tí, ktorým bola výstava venovaná. Bol to vynikajúci zážitok. Ja mám obe oči zdravé, ale niečo podobné by som nikdy nedokázala. Výstava „Život s dotykmi“ mi ukázala, ako by sme si mali vážiť jeden z najdôležitejších zmyslov – zrak.

Lenka Kúšteková, Slávka Gašperová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.