Sárova Bystrica prišla o hlavnú cenu, ktorá by putovala na UKF

sb-1Súťaž mladých moderátorov Sárova Bystrica bude budúci rok oslavovať 30. ročník. Tohtoročný 29. bol poznačený dvomi kontrastmi: vysokou úrovňou súťažiacich a stratou ceny pre absolútneho víťaza – štipendia na Moderátorskej škole v Bratislave.

Stredoslovenské osvetové stredisko (SOS) v Banskej Bystrici pripravilo na 20. a 21. november mnohé prekvapenia. V týchto dňoch sa v priestoroch Diecézneho centra Jána Pavla II. konalo celoštátne finále moderátorských talentov. Dvadsaťdva súťažiacich, rozdelených do dvoch tradičných kategórií (15 – 18 a 19 – 25 rokov) sa prišlo „pobiť“ o sedemdesiattisícové štipendium na Moderátorskej škole v Bratislave. Vo štvrtok večer, deň pred súťažou, počas prípravného semináru na finále však organizátor súťaže oznámil súťažiacim nepríjemnú správu o tom, že dohoda medzi Moderátorskou školou a SOS bola zrušená. Pre súťažiacich to nebolo len sklamanie, ale aj šok. Štipendium bol v mnohých prípadoch dôvod, prečo sa mladé talenty do súťaže vôbec prihlásili. Organizátorovi Sárovej Bystrice Mgr. art. Martinovi Krajčovičovi sa o tom nehovorilo jednoducho, na bližšie vysvetlenie bol však skromný: „Jednoducho sme sa dohodli, že už nebudeme pokračovať v partnerstve. Viac k tomu nekomentujem.“

Napriek tomuto rušivému elementu sa súťažiaci neprestali snažiť a ukázali to najlepšie, čo v nich bolo a je. Úroveň tohto ročníka sa tak pozdvihla na jednu z najlepších v posledných rokoch. Sedemnásť súťažiacich v nižšej a päť vo vyššej kategórií dokázalo kvalitne skryť trému a s prirodzenosťou rozdať svoj talent. Nie je vylúčené, že celá pohodová atmosféra bola zapríčinená práve tým, že de facto nebolo o čo bojovať. Hoci to najcennejšie, čo mohli zúčastnení získať, boli rady odborníkov – profesionálov z poroty, ktoré dostali na zhodnocovacom seminári po súťaži. Igor Guttler, šéfredaktor spravodajstva v rádiu Expres, režisér Andrej Turčan a Eva Žilineková, herečka, pedagogička a predsedníčka poroty, pochválili vystupovanie súťažiacich a, ako to začína byť zvykom, kritizovali používanie spisovnej slovenčiny a správnu výslovnosť. Mladí moderátori sa vraj majú ešte čo učiť, avšak brať si vzor zo súčasných komerčných médií (hlavne televízií) nie je podľa poroty šťastné riešenie.

Ocenených vecnými cenami bolo nakoniec osem snaživcov – okrem prvých troch miest v každej kategórií získali v tej nižšej dvaja súťažiaci aj čestné uznanie. Na prvých troch miestach v kategórií 15 – 18 rokov sa umiestnili Katka Belková zo Žilinského kraja, Nitranka Radka Hajková a Barbora Remišová z trenčianskeho kraja, zo starších nádejných moderátorov si najvyššie ocenenie odniesla Zuzana Staníková (žurnalistika UKF J), druhú a tretiu priečku obsadili Žilinčania Daniel Hančík a Veronika Václavová.

Martin Krajčovič z SOS v Banskej Bystrici sľubuje na budúci rok „niečo husté“, 30. ročník Sárovej Bystrice by mal byť veľkolepý. Snáď ho nepokazí také prekvapenie ako tento rok.

Zuzana Staníková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.