Ako na depku?

obrazok-2Jesenná depresia. Kto ju nezažil aspoň raz v živote, ten je šťastný človek. Alebo, existuje vôbec niekto taký? Ak ju však neberieme dostatočne vážne, naďalej nás bude prenasledovať počas studenej zimy…

Prechádzate sa v prírode, v obkľúčení nádherných farieb jesene, no občas len márne dúfate, že vás vyženie z úzkosti. Premenlivé počasie, raz teplo, raz vietor a dážď. Čas na zamyslenie sa nad sebou. Nad plánmi do budúcnosti, či už blízkej, či vzdialenejšej. Pripravujete si plány vianočných nákupov, prípadne pomaličky sumarizujete celý tento rok a premýšľate nad tým, čo vás čaká o niekoľko mesiacov, v roku 2009.

Zrazu zistíte, že všetko je na nič, ani vaše telo nie je v najlepšej kondícii a vaša duša zúfalo prahne po šťastí. Melanchólia a chronická únava z nás odrazu robí tzv. chodiace mŕtvoly.

Odborníci však tvrdia, že takémuto stavu zvanému jesenná depresia sa dá predísť alebo ju čo najskôr odstrániť. Z pomerne bohatej ponuky možností, ako na to, vám ponúkam niekoľko tých, vraj, zaručene úspešných.

1. SVETLO V OČIACH, SVETLO V DUŠI

Podľa psychológov je proti depresii účinné presvetliť si svoje telo, rozžiariť ho.

Štýlovo: Novou, modernou metódou ako svoje telo zohriať a presvetliť je fototerapia, liečba svetlom. V špecializovaných centrách sa o vás postarajú na najvyššej úrovni. Rozmaznajú vás a aktivizujú vaše telo na perfektnú. Ak ste sa rozhodli prehriať svoje telo v soláriových štúdiách, zvážte nebezpečenstvo UV žiarenia, jeho karcinogénnych lúčov.

Po domácky: Zistilo sa, že oranžová farba veľmi blahodárne pôsobí na naše podvedomie a aktivitu. Správnym spôsobom a v správnom množstve si dokážete vyčariť pohodu, privolať energiu a teplo aj sami doma. Stačí, ak sa obklopíte predmetmi, ktoré máte obzvlášť radi, napríklad vecami, ku ktorým sa vám viažu príjemné spomienky. A ak na ich dekoráciu využijete čosi v oranžovej, ste na dobre ceste, ako sa jemne povzniesť nad jesennou melanchóliou.

2. AKTÍVNE TELO, AKTÍVNA MYSEĽ

O tom, že pohyb je dôležitý sa už popísalo veľa. Kto však ešte stále nad predstavou upoteného tela krčí nosom, mám tu pre vás zopár tipov.

Štýlovo: Posilňovňa, telocvičňa, športové centrum. Niektorých desí fakt, že by sa mali predvádzať so svojimi, nie práve najlepšími, výkonmi pred „profíkmi“. Zabúdate však na veľmi jednoduchý logický úsudok. Aj tí, ktorých znenazdajky sledujete, s akou ľahkosťou a úsmevom robia všetky športové úkony, tiež raz boli začiatočníci. Takže sa netreba obávať, že by ste medzi tieto „športové esá“ nikdy nezapadli. Robíte to predsa pre seba, no nie?

Po domácky: Zacvičiť si sa, prirodzene, dá aj doma vo vašej obývačke. To vám však, pravdepodobne, veľmi dlho nevydrží. Preto je výhodné nájsť si niekoho, s kým sa cítite príjemne a uvoľnene. Ak už by ste nepodľahli cvičeniu, skúste si s priateľmi nájsť aspoň nejakú inú zábavnú činnosť, akou môže byť napríklad výlet, víkend na chate, návšteva divadla alebo čohokoľvek, čo sa dotýka kultúry a umenia. Ak do tejto aktivity zapojíte aj svojich kolegov z práce či spolužiakov zo školy, úspech máte zaručený s istotou, že pokoj a radosť ovládne aj vaše pracovné prostredie.

3. RELAX – LIEK NA VŠETKO

Je takmer isté, že väčšina ľudí prehliada rady o tom, aké dôležité je byť uvoľnený a oddýchnutý. Pritom pri sledovaní ľudí, ktorí z času na čas meditujú, sa pozastavíme, ako je možné, že sú takí šťastní a pokojní. Prečo si teda nenájsť vlastnú cestu k relaxu?

Štýlovo: Čímsi podobným, ako zájsť si do telocvične, je navštíviť meditačné centrum. Vítaní ste ako začiatočníci, bez žiadnych zvláštnych podmienok, viery či skúseností. Ponuka je prostá – očistiť si dušu.

Po domácky: Harmóniu, pokoj a relax si môžete navodiť veľmi jednoducho a účelne vo vašej kúpeľni. Sila teplého, voňavého kúpeľa s éterickým olejom či vonnými kvetmi môže byť magická. Ak navyše použijete namiesto svetla niekoľko plamienkov sviečok, lepší zábal na dušu si dopriať po únavnom dni ani nemôžete. Pokiaľ máte radi spoločnosť, zapojiť do kúpeľa môžete aj svojho partnera a predstavu osamelosti ihneď odplašíte.

4. „DÁM TI ÚSMEV A ČAJ…“

Na záver ponúkam už len jednu radu. Najlacnejšiu a najlepšiu možnosť, ako sa rozveseliť. Je to rozhodne štýlové vždy a jednoducho dosiahnuteľné kdekoľvek, aj doma. Stačí si opäť nájsť niekoho, koho spoločnosť vás upokojí, hoci napríklad aj obľúbeného suseda od vedľa. Pozvanie na horúci čajík so zázračnou liečivou mocou (najmä bylinný) sa len ťažko odmieta. A keď sa spojí popíjanie tohto niekoľko tisícročného zázraku s príjemnou konverzáciou a úsmevnými zážitkami, na slzy už ani len nepomyslíte.

O tom, či tieto rady skutočne fungujú sa presvedčte sami. Nalaďte sa pozitívne a tešte sa zo života. Ako na to, o tom viem už aj ja svoje J.

Zuzana Szemöková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.