Mladý, sympatický, vtipný Jožko Kutlák

jozko-si-svojim-humorom-ziskal-sympatie-vsetkych„Na toto budú baby letieť,“ vykríkol Jožko, keď zbadal svoj nový elektrický vozík. 12.11. sme ho všetci mohli vidieť v relácii Modré z neba. Ešte skôr – od septembra, sme ho mali možnosť zaregistrovať na chodbách Univerzity Konštantína Filozofa. Plný optimizmu a neuveriteľnej chuti do života nám ostatným dáva príklad ako šťastne a spokojne žiť.

28.10., keď som vyšla von nadýchať sa čerstvého vzduchu, preletel okolo mňa štáb Vila Rozborila, Jožko na vozíku a chlapec, ktorý ho tlačil. Jožka som poznala z videnia, nakoľko býva na ŠD Nitra. A keď som uvidela Vila, bolo mi jasné, že je v tom Modré z neba. Potešilo ma, že si na Jožka niekto spomenul a chcel mu splniť sen.

Jožko pochádza z Rumunska z dedinky Nova Huta. „Ja som 100% Slovák,“ reaguje na otázku akej národnosti sa cíti byť. Jeho rodina žije v Rumunsku, avšak všetci sú Slovákmi. Zachovávajú slovenské tradície, rozprávajú našou rečou a dokonca pozerajú slovenské televízie.

Mladý chlapec je odkázaný na svoj vozík. Trpí nevyliečiteľným ochorením, takzvanou chorobou sklenených kostí. Za svoj život mal Jožko už takmer 40 zlomenín. Vďaka starostlivosti svojej mamičky, môže viesť teraz študentský život. Modré z neba a jeho učiteľ z Rumunska sa postarali o to, aby jeho učenie v Nitre bolo o niečo ľahšie. Vysníval chlapcovi nový elektrický vozík na mieru, ktorý bude pre prváka skvelou pomôckou pri zdolávaní každodenných situácií. Vozík mu ukázali až v štúdiu, pričom Jožko počas celého nakrúcania netušil o aký sen pôjde. Keď mu konečne ukázali jeho nový vozík, povedal len štyri slová: „ Veľký pán Boh zaplať.“

20 – ročný študent sa od septembra tohto roka stal denným študentom enviromentalistiky. A prečo si zvolil práve toto štúdium? „Chcem sa venovať ochrane životného prostredia. Navyše, Slovák zo zahraničia má lepšiu šancu získať štipendium, kdežto v Rumunsku sa za školy platí,“ priznáva Rumunský Slovák. Spolu so svojím bratrancom Jarkom Kutlákom, ktorý je Jožkovým pilierom, spoznávajú našu krajinu, Nitru a univerzitu.

Zatiaľ sa nestretli so žiadnymi negatívnymi skutočnosťami. Veď prečo by aj? Dvaja mladí chalani plní optimizmu a radosti zo života, si svoje miesto vo svete našli. Vďaka svojmu entuziazmu si získali naše srdcia a ja im len odkazujem: „Chlapci, máme sa od vás čo učiť!“

V ďaľšom čísle vám prinesieme exkluzívny rozhovor s Jožkom a Jarkom Kutlákovcami.

autor článku: Petra Hadžová
autor fotky: Petra Hadžová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.