Študenti darovali takmer 45 litrov krvi!

krv-3Vďaka Červenému krížu sa opäť raz pomáhalo. Tentokrát 11. 11. 2008 pod názvom Študentská kvapka krvi. V rámci Nitrianskych univerzitných dní dostali priestor aj tí, ktorí radi pomáhajú.

V Kongresovom centre ŠD SPU A. Bernoláka sa stretli zdravotníci, štedrí darcovia aj dobrovoľníci, aby spoločnými silami naplnili prázdne vrecká vždy potrebnou zdravou krvou. Pri príchode vítali darcov usmiati dobrovoľníci. Postarali sa o to, aby každý dostal dotazník, ktorého vyplnenie bolo vstupenkou k následnému lekárskemu vyšetreniu. Okrem základných informácií musel darca pravdivo odpovedať aj na chúlostivejšie otázky. Priznať choroby minulé aj aktuálne, návštevy u rôznych lekárov, operácie, lieky, ktoré užíva, tehotenstvo, a dokonca aj to, s kým a ako často líha do postele. To všetko sú ale dôležité informácie, ktoré darca, samozrejme, nesmie zatajovať či prekrúcať a predovšetkým nevnímať ich osobne. Po úspešnom (lebo môže dopadnúť aj neúspešne) vyplnení dotazníka darcov pred samotným odberom čakalo ešte lekárske vyšetrenie. Pani doktorky si posvietili na ich krvný tlak a na to, či má darca v krvi dostatočné množstvo hemoglobínu. Po tejto prehliadke už nasledoval samotný odber krvi, ktorý trval okolo 7 – 10 minút. Darcovia v tomto časovom rozmedzí prišli o 450 ml krvi. Počas vypĺňania dotazníkov a dlhého čakania na lekárske vyšetrenie sa o darcov bez prestávky starali dobrovoľníci. Tí s úsmevom na tvári dopĺňali prázdne poháriky vodou, psychicky podporovali tých, ktorí sa pre darovanie rozhodli prvýkrát a tých, ktorí mali jednoducho strach. Prvú pomoc zas poskytli tým, ktorí mali „vysávanie“ už za sebou a značne im to ubralo z energie, zdravej farby a dobrého pocitu. Darovanie krvi sa určite nepodobá prechádzke ružovou záhradou. Mnohým sa úsmevy, s ktorými prichádzali, zmenili na studené mramorové tváre. Ten pocit, ktorý ale prichádza vo chvíli, keď vám dá zbohom nevoľnosť, stojí za to. Aj preto sa tentokrát rozhodlo darovať krv úctyhodných 97 ľudí.

autor článku: Štelbašská Radmila
autor fotky: Michal Lukačovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.