V Divadle Andreja Bagara bude panovať kráľ Lear

geisberg-2Divadlo Andreja Bagara dňa 3. apríla po prvýkrát predstaví svetoznámu hru Williama Shakespeara s názvom Kráľ Lear. Začiatok je rovnaký ako v rozprávke Soľ nad zlato, no koniec pripomína skôr zlý sen.

Kráľ na začiatku chce stoj čo stoj poznať city svojich troch dcér, jedna z nich to však neurobí podľa panovníkových predstáv. Ako to už v rozprávkach býva, kráľ ju vyženie. To je však jediný rozprávkový motív, ktorý v hre možno nájsť.

Hra Kráľ Lear je totiž čiernou groteskou o tom, ako niekoľko neuvážených slov a zlých rozhodnutí môže zmeniť život človeka a ovplyvniť životy mnohých ďalších ľudí v jeho okolí. Je to tiež hra črtajúca nalomenie ľudského charakteru, naštrbenie aj tých najzákladnejších ľudských vzťahov a to, ako sa v dôsledku nepriazne ľudia začnú správať ako zvieratá. Hra o moci a o tom, že moc vždy zotročí toho človeka, ktorý ju nevie držať v ruke. Ten privedie nielen seba, ale aj celú krajinu na pokraj skazy.

Shakespeare tu zobrazuje prapodstatu a biedu človeka v jeho grotesknej nahote, a to počas najslávnejšej scény tejto hry, kde Lear blúdi v strašnej búrke po pláni – nahý, osamotený a vystavený napospas prírode ako zviera. Z kráľa sa stal biedny človek, ktorý prišiel o všetko. Hra nekončí rozprávkovo – skôr naopak – smrťou a nezodpovedanými otázkami.

Divadlo Andreja Bagara uvádza hru v úplne novom preklade Ľubomíra Feldeka a s Mariánom Geišbergom v hlavnej úlohe.

Réžia: Ondrej Spišák
Preklad:
Ľubomír Feldek
Scéna:
František Lipták
Kostýmy:
Katarína Hollá, Romana Dubná
Hudba:
Michal Novinski.
Dramaturgia:
Daniel Majling
Účinkujú:
Marián Geišberg a. h., Ivan Vojtek st., Zuzana Moravcová,
Renáta Ryníková, Zuzana Porubjaková, Milan Ondrík, Martin Nahálka,
Miloslav Kráľ, Branislav Matuščin, Peter Kadlečík, Peter Oszlík,
Marcel Ochránek, Vladimír Bartoň, Juraj Hrčka, Jakub Rybárik, Martin Fratrič,
Ján Kováčik, Juraj Loj, Matúš Krátky.

e-mail: obchodne@dab.sk, www.dab.sk

(zdroj: informačné materiály Divadla Andreja Bagara)

autor článku: Slavomíra Gašperová
zdroj fotografie: DAB

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.