Výzdoba alebo galéria

1Na katedre politológie v Študentskom domove Nitra je nová výzdoba v podobe obrazovej galérie. S ideou jej založenia prišiel vedúci katedry doc. Ivan Dubnička. „Zdalo sa mi všetko príliš biele. Nedalo sa identifikovať akademické prostredie od poisťovne alebo banky. Chcel som to zmeniť a poakademštiť. Mám stredoškolské vzdelanie umeleckého zamerania a biele steny ma priamo provokovali,” hovoril o svojej myšlienke vedúci katedry. Po konzultáciách s kolegami sa rozhodli ich ozdobiť mysliteľmi nielen čisto z teórie politiky, ale aj iných sociológov, religionistov, ekonómov, ktorí zasiahli do európskeho aj svetového myslenia. Demonštrovali apolitičnosť, názorovosť. Myslitelia sú zoradení od najstarších po najmladších, od filozofa Konfucia až po súčasníkov, od ateistov po Sigmunda Freuda, Nietzcheho až po pápeža Jána Pavla II. Snažia sa zachytiť rôznorodé myšlienky.

Bez problémov to nejde

Problém nastal v skladbe. Vedúci katedry spravil návrh. Mierne ho korigoval. Niektorí z kolegov chceli k portrétom dať iba meno a ním vzbudiť záujem u návštevníkov katedry. Tí majú popremýšľať nad tým, kto sú osobnosti na obrazoch. Iní súhlasili s pánom Dubničkom, aby pri nich bola minimálne ich národnosť a informácia o tom, čomu sa venovali. Snažil sa dať všetkým návštevníkom didaktický a výchovný účel. „Nie všetci študenti vedia, kto boli daní myslitelia. Profesor Michal Otčenáš navrhoval, aby k nim bolo napísané ešte viac a splnilo to tak svoj cieľ,” podotkol vedúci katedry.

4Medzi obrazmi nie je v súčasnosti John Stuart Mill. Čo nie je, môže byť. „Bol v ponuke, nakoniec sme dospeli k riešeniu. Katedra je obmedzená veľkosťou v počte dvadsiatich dvoch obrazov. Dohodli sme, že ich časovo môžeme obmieňať,” dodal vedúci katedry. Okrem Milla boli návrhy aj na Ľudovíta Štúra alebo Mateja Bella, ale aj zo zahraničia ako Maďarsko, Poľsko a Česko. V súčasnosti je to celosvetová konfekcia, v budúcnosti bude možno poňatá bližšie.

„Myslím si, že obrazy v súčasnosti fungujú ako malá galéria. Materiály a portréty sú stiahnuté z internetu. Niektoré sú fotografie, iné rytiny. Záleží to od dobových prameňov, ktoré boli dostupné,” dodal na záver autor myšlienky výzdoby katedry či zakladateľ novej galérie.

autor článku a fotografií: Lenka Meravá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.