Univerzitná knižnica UKF v kocke Výhody a nevýhody

minister-skolstva-slavmostne-prestrihol-pasku-pri-otvaraniOd ôsmeho decembra 2008, kedy bola naša Univerzitná knižnica slávnostne otvorená za prítomnosti ministra školstva Jána Mikolaja, prešli už skoro tri mesiace. Pracovníčky oddelenia služieb zasadli do nových priestorov a tak, ako doteraz, sa snažia čo najlepšie plniť si svoju prácu. Nie vždy je to jednoduché. Nové priestory totiž priniesli veľa výhod, ale aj niekoľko nevýhod, na ktoré poukazujú mnohí študenti. Aké sú teda výhody a nevýhody knižnice v kocke a aký bude ďalší osud knižnice?

Spokojní i nespokojní študenti

„Nie všetko, čo je nové a pekné, je aj dobré,” hovorí študentka tretieho ročníka filozofickej fakulty. Tá tvrdí, že v knižnici je teraz oveľa menší výber kníh, ako bol v pôvodných priestoroch, hoci terajší priestor je oveľa väčší. Je to naozaj tak? „V priestoroch knižnice je všetok “aktívny” fond knižnice. To znamená, že všetko, čo bolo prístupné na Javorovej ulici, je aj v priestoroch novej knižnice s obmedzením triedy medzinárodného desatinného triedenia 82.0,  9 a beletrie, ktoré sa z priestorových dôvodov nevmestili do voľného výberu,” hovorí riaditeľka Univerzitnej knižnice UKF, pani doktorka Anežka Strihová. Teda to, že v knižnici je oveľa menej titulov, nie je pravda.

Aj beletria nateraz komplikuje študentom ich vzdelávanie. Na ňu musí študent čakať približne deň, kým sa publikácia, o ktorú má záujem, dostane na výpožičný pult. Takýto systém je zaužívaný v mnohých ďalších slovenských univerzitných knižniciach, no je nutné, aby čakacia doba bola taká dlhá? „Čakacia doba na objednávanú literatúru sa zatiaľ nemôže skrátiť, pretože pri aktuálnom počte pracovníkov nie je v našich silách to zvládnuť,” pokračuje pani riaditeľka. „Mohla by sa úplne odstrániť až sprístupnením všetkej literatúry vo voľnom výbere, čo by bola pre nás veľká pomoc. Pracovníčky by tak nemuseli každú chvíľu chodiť do skladu a nosiť objednanú literatúru.”

„Najhoršie je to, že keď idem do knižnice hľadať knihy na seminárku, neviem, ktorú knihu budem potrebovať.  Rád by som si nejakú prelistoval a zistil či ju využijem. Stalo sa mi, že tú knihu, ktorú som potreboval, som musel objednať, počkať deň a nakoniec som zistil, že mi je aj tak na nič,” hovorí študent druhého ročníka Filozofickej fakulty. Nuž, aj takúto podobu majú bežné problémy študentov s výpožičkou kníh.

Zobor – výhoda či nevýhoda?

Univerzitná knižnica sa sťahovala aj preto, že na Javorovej ulici bola príliš ďaleko. Aj tieto názory sa však rôznia. Tí, čo bývajú na internáte Zobor, ako aj študenti Pedagogickej fakulty a Fakulty stredoeurópskych štúdií sú spokojní. Horšie to však vnímajú študenti Filozofickej fakulty a študenti Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva, ktorí sú od knižnice najvzdialenejší. Ťažko preto povedať či je knižnica k študentom bližšie, alebo ďalej. Záleží od toho, ku ktorým.

Nová knižnica však na druhej strane disponuje veľkým počtom výhod. Študenti si pochvaľujú najmä príjemný a veľký priestor, ktorý budova na Zobore poskytuje. Študentom Pedagogickej fakulty, Fakulty stredoeurópskych štúdií a obyvateľom študentského domova Zobor sa páči najmä to, že knižnicu majú takpovediac „pod nosom” a navyše, je spojená so študovňou. S výpožičkou a rozmnožovaním jednotlivých častí publikácií tak nie sú žiadne problémy a je tam aj viac počítačov. Študenti si tiež pochvaľujú obetavý a profesionálny prístup pracovníčok knižnice a predĺženie otváracích hodín v neposlednom rade prispelo k spokojnosti študentov.

V kocke: aké sú výhody a aké sú nevýhody novej Univerzitnej knižnice?

Výhody:

–         príjemný, veľký priestor

–         bližšie pre študentov PF, FSŠ a obyvateľov ŠD Zobor

–         spojenie so študovňou

–         viac počítačov

–         ochotné pracovníčky

–         predĺženie otváracích hodín

Nevýhody:

–         šatňové skrinky sú malé

–         literatúra 82. 0, 9 a beletria je uložená v sklade

–         vzdialenejšie pre študentov FF, FPV, FSVaZ

Takto zatiaľ vyzerá úžitková plocha veľkosti 1710 metrov štvorcových a investícia 2 157 605 eúr ( 65 miliónov slovenských korún ). Nie je to však jej konečná podoba – knižnicu čaká ešte druhá etapa výstavby knižnice. „V druhej etape výstavby knižnice sa chystá otvorenie novej študovne a výpožičného oddelenia a terajší priestor, kde sa nachádza študovňa, bude určený na voľný výber. Nové tituly pribúdajú do knižnice aj teraz, pravidelne robíme nákup literatúry a dopĺňame existujúci fond. Knihy z viazaného fondu sa však do voľného výberu môžu dostať až keď budeme mať pre ne miesto,” doplnila pani riaditeľka. Takže do troch rokov by na Zobore mali pribudnúť ďalšie priestory a zamestnanci knižnice budú naďalej robiť všetko pre to, aby mohli študentom ponúknuť čo najviac.

autor článku: Slávka Gašperová
autor fotografie: Ľubo Balko

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.