Z Rumunska na UKF

Ako iste viete, UKF každoročne prijíma pod svoje ochranné krídla aj zahraničných študentov. Jedným z nich je aj Cristina-Andrea Oczelaková. Táto šikovná študentka odboru žurnalistiky pochádza zo slovenskej dedinky Bodonoš v Rumunsku. Študovala tam na jednom z dvoch slovenských gymnázií. Jej rodným jazykom je slovenčina, na ktorú nedá dopustiť. Nás zaujímalo, ako sa má na Slovensku, v meste študentov Nitre.

Prečo si sa rozhodla študovať na Slovensku a prečo práve žurnalistiku?

Rozhodla som sa študovať na Slovensku práve kvôli slovenčine. Keďže som chodila na strednú slovenskú školu, bolo pre mňa jednoduchšie pokračovať v štúdiu v materinskom jazyku. Prečo práve žurnalistiku? Dlho som sa rozhodovala o tom, čo budem študovať a kde. Nakoniec som sa rozhodla pre Nitru a tento odbor, ktorý študujem. Vôbec neľutujem, že som sa pre toto rozhodla, lebo žurnalistika ma vždy bavila. Rada píšem a chcem to robiť naďalej. Aj v Rumunsku som pravidelne prispievala do školského a regionálneho časopisu.

Čo prijímačky? Vieme, že na odbor, ktorý študuješ, nie sú práve najjednoduchšie. Mala si nejaké výhody alebo úľavy?

Priznám sa, že prijímačiek som sa veľmi bála. Ešte predtým, ako som prišla do Nitry, napísala som si pre istotu odvolanie. Na šťastie som ho nepotrebovala , lebo som bola prijatá. Výhody som nemala žiadne.

Aj keď je slovenčina tvoj rodný jazyk, vyrastala si v prostredí, ktoré ťa jazykovo asi dosť ovplyvňovalo. Nemáš to dnes ťažké, zvlášť na takomto odbore? Ako zvládaš jazykovú záťaž?

Slovenčina je môj rodný jazyk. Narodila som sa v slovenskej dedinke, chodievala som do slovenskej školy. Zo slovenčiny som sa zúčastnila rôznych súťaží a v Rumunsku rozprávam slovenčinou každý deň. Nemôžem povedať, že mi je ťažko rozprávať slovensky, alebo, že je to pre mňa záťaž. Slovenčina je môj rodný jazyk, mám ho rada a rada týmto jazykom rozprávam.

Stretla si sa už aj s nejakými nepríjemnými skúsenosťami? Možno nejaký prízemný výsmech či nevhodné vtipy na tvoju osobu.

Tak s týmto som sa našťastie ešte nestretla (dúfam, že sa ani nestretnem). Mala som tu len príjemné zážitky. Vtipy na moju osobu boli a sú od kamarátov, ale zábava musí byť.

Ako sa cítiš na Slovensku? Čo si myslíš o slovenskej mentalite?

Na Slovensku sa cítim fajn. Ľudia sú tu takí ako aj u nás. Milí a priateľskí.

A čo Nitra, oslovila ťa?

Nitra je pekné mesto a obľúbila som si ju už veľmi dávno. Prvýkrát som tu bola u známych na návšteve a vtedy som si povedala, že ak niekedy prídem študovať na Slovensko, určite to bude v Nitre. Najviac sa mi na Nitre páči to, že je to mesto študentov a je tu kopa mladých ľudí. Robia sa tu rôzne akcie, tak ak sa niekomu chce vyjsť do mesta, určite sa nenudí.

autorka článku: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.