Keď na pozadí obrazov spoznávame samých seba

“Tvorivé reflexie výstav s arteterapeutickým dosahom sú určené pre každého, koho zaujíma výtvarné umenie a netradičné umelecké prístupy. A tiež pre každého, kto túži rozvíjať vlastnú tvorivosť i bez predchádzajúceho výtvarného vzdelania a zároveň sa chce dozvedieť čosi o sebe samom…”

Úplne na začiatku treba podotknúť, že tieto tvorivé skupinové stretnutia si neslobodno pomýliť s Večermi výtvarných reflexií (diskusie s výtvarníkmi momentálne vystavujúcimi v Nitrianskej galérii). Po odlíšení týchto dvoch podobných názvov, ale vo svojej podstate odlišných podujatí, sa môžeme posunúť o krôčik ďalej. Projekt tvorivých reflexií výstav sa rozbehol pred dvomi rokmi. Organizátori spočiatku oslovovali najmä školy a študentov, až neskôr vznikol nápad zapojiť do tvorivých dielní i širokú verejnosť. Odvtedy sa každý prvý utorok v mesiaci stretáva menšia skupinka ľudí (maximálne desať) pod vedením Danky Kubalovej. Okrem toho, že pôsobí ako asistentka na Ústave literárnej a umeleckej komunikácie UKF sa venuje aj arteterapeutickým prístupom vo výučbe estetiky. Na týchto približne deväťdesiat minútových ,,sedeniach” sú účastníkom priblížené momentálne výstavy NG netradične interaktívnym spôsobom. Takým, aby mali aj bežní ľudia možnosť zoznámiť sa s umením, lepšie mu porozumieť, dozvedieť sa viac a vložiť si ho do kontextu.

Usporiadatelia zvolili vhodnú formu na oslovenie dospelých. Na jednej strane inšpirujúcu a kreatívnu, na strane druhej spoznávaciu a vzdelávaciu. Prvá časť stretnutí je väčšinou venovaná spoločnému rozhovoru o umeleckom diele s cieľom prehĺbiť jeho vnímanie. Môže byť doplnená motivačnými úlohami a rozohrievajúcimi cvičeniami. Druhá časť je vlastná kreatívna činnosť účastníkov inšpirovaná interpretovaným artefaktom. V tretej fáze účastníci spoločne reflektujú vytvorené diela. Človek môže pochytiť kadečo zaujímavé iba pri počúvaní komentárov k samotným obrazom.

,,Spočiatku sa tieto stretnutia volali Arteterapeutické reflexie výstav. Ľudia očakávali, že sa pri reflexii vytvorených prác pôjde viac do hĺbky, že sa budú ich výtvory viac analyzovať. Neskôr sme ich premenovali na Tvorivé reflexie výstav, pretože arteterapeutický dosah majú len okrajovo. Ide o to, aby si účastníci oddýchli, zabavili sa, niečo o umení dozvedeli…” spomína na začiatky Tvorivých reflexií výstav hlavná organizátorka Lucia Vadelová. Tvorivé reakcie na obrazy bývajú u niektorých ľudí dosť osobné, preto je vhodnejšie reflektovať vytvorené diela v menších skupinách.

Ak by mal niekto chuť zúčastniť sa k tejto veľmi komornej, aktívnej oddychovky, dozvedieť sa niečo viac o momentálnych výstavách v NG či spoznať nových ľudí prostredníctvom ich výtvorov, môže tak urobiť pravidelne každý prvý utorok v mesiaci o 18:00 na Tvorivých reflexiách výstav. Za symbolický poplatok 1 Euro vám bude poskytnutý nielen materiál na tvorbu, malé občerstvenie ale aj odborné vedenie pod dohľadom Danky Kubalovej.

Je potrebné sa na stretnutie vopred prihlásiť na tel. čísle 037/657 96 41 (Mgr. Lucia Vadelová) alebo na kultura@nitrianskagaleria.sk.

autor článku: Simona Krovinová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.