Necháme o sebe rozhodovať iných?

prednasajuci_boli_pripraveni_na_akekolvek_otazky

Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. Má necelých 800 poslancov. Tí sú volení každých 5 rokov voličmi všetkých 27 členských štátov. Jesenný prieskum Eurobarometer odhalil, že na Slovensku je presvedčených ísť voliť len 15 percent ľudí.

Eurovoľby, na ktorých sa prvýkrát ako členský štát zúčastnilo aj Slovensko, konajúce sa krátko po svojom vstupe do Európskej únie v roku 2004, v sebe niesli jedno nelichotivé prvenstvo. Žiaľbohu, nie na čele, ani v priemernom strede, ale na samom dne sa ocitla naša krajina. Z vtedajších dvadsiatich piatich členov malo Slovensko najnižšiu, iba 16 percentnú voličskú účasť.

Na druhej strane by sa dal úsmevne hodnotiť fakt, že podľa štatistík vidia Slováci Europarlament najpozitívnejšie zo všetkých členských štátov. Plynie to však len z nedostatku kľúčových informácií. Ak ľudia vedia o určitých veciach málo, majú tendencie hodnotiť ich menej kriticky.

Preto sa organizácia JEF Slovakia (Nezávislá medzinárodná mládežnícka organizácia alebo tiež „mladí priatelia Európy” pôsobí na Slovensku ako jedna z mnohých sekcií JEF Europe s hlavným sídlom v Bruseli. Jej zámerom je združovať mladých ľudí so záujmom o dianie v Európe, pozn.red.), ktorá má zastúpenie aj na našej univerzite, rozhodla pripraviť sériu diskusií. Tie by mali pomôcť k lepšej informovanosti študentov. „Snažíme sa podporiť voľby a zvýšiť účasť. Chceli by sme rozvinúť povedomie mladých a tiež ich zaujať”, Peter Štadler, prezident JEF Slovakia.prednaskova_miestnost_praskala_vo_svikoch

Centrom diania sa 23. marca 2009 stali aj priestory budovy bývalého Interhotela Nitra, kde momentálne sídlia katedry politológie, európskych štúdií a žurnalistiky. Prednášajúci rozoberali témy ako vplyv činnosti Európskeho parlamentu na ľudí na Slovensku, prečo by mali ísť mladí 6.6.2009 voliť a mnohé iné. Akciu svojou účasťou podporili najmä študenti domácich fakúlt, z radov ktorých zaznievali mnohé podnetné otázky. Diskusia sa rozprúdila aj hodnotením bodov Lisabonskej zmluvy, konkrétne jej náročnosti a nízkemu pochopeniu v radoch občanov.

Bohatá divácka kulisa potvrdila, že našim študentom nie sú otázky európskych rozmerov ľahostajné a dianie v európskom parlamente sa ich bezprostredne dotýka.

autorka článku: Soňa Borovská
autorka fotografií: Veronika Barancová


Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.