Ostal po nás poriadok

ostal_po_nas_poriadok

Milovníci, ochrancovia a jednoducho tí, ktorí si prírodu skutočne vážia mali v sobotu 25. apríla možnosť nielen brať ale aj dávať. CHKO Ponitrie a Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra už po tretí krát organizovali akciu s názvom Jarné čistenie Zobora.

Predseda Nitrianskeho horského spolku Patrik Együd nás oboznámil s cieľom stretnutia dobrovoľníkov, ktorým bola pomoc prírodnému prostrediu prímestskej časti pohoria Tríbeč. Dobrovoľníci čistili všetky značené turistické chodníky medzi Drážovcami, Zoborom, Žibricou a na území prírodnej rezervácie Lupka. Okrem odpadu, ktorý na týchto miestach vyprodukovali nezodpovední turisti sa zlikvidovalo aj niekoľko väčších nelegálnych skládok. Smutné je, že pri Drážovskom kostolíku sa našla nová. Do zoznamu kuriozít sa tento rok zapísali nálezy ako toaletná misa, monitory či súčiastky z historického pohrebiska. Akcie sa zúčastnilo približne osemdesiat dobrovoľníkov, ktorým sa podarilo naplniť dva plné veľkokapacitné kontajnery. Patrik Együd:  „ Je vidieť, že tá akcia už prebieha tretí rok, každý rok množstvo vyzbieraného odpadu klesá. Prvý rok sme nazbierali tri plné veľkokapacitné kontajnery odpadu, vlani dva a tento rok tiež,”

Nie je to samozrejme málo. Samotné čistenie trvalo tri hodiny. Organizátori sa preto postarali aj o občerstvenie dobrovoľníkov a tiež spomienkovú pozornosť. Každý dobrodinec dostal za odmenu tlačeného sprievodcu o náučnom chodníku Zoborské vrchy. Túto skvelú akciu podporila okrem mesta Nitra aj Nitrianska komunitná nadácia.

Dobrovoľníci aj tento rok odviedli kus dobrej práce. Katarína Együdová vyslovila spokojnosť s tým, že prírode môžeme aspoň trošku pomôcť „očistiť sa”. Bola by veľmi rada, ak by sa toto podujatie stalo takou „trvalkou”. „Určite by nás to potešilo,”

Verím, že nielen my, ale aj ostatní dobrovoľníci, si Jarné čistenie Zobora dokonca aj užili. Pri srdci nás okrem služby prírode môže hriať aj spomienka na skvelý deň, ktorý sme v nej zažili.

autorka článku a fotografie: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.