Rádiorallye 2009 pod Zoborom

Prezentácia zvukových nahrávok dokazovala silu a schopnosť ovládať mikrofón. Nutná bola improvizácia a pohotová reakcia. Veľké očakávania, dravosť po výhre, radosť, sklamanie, ale predovšetkým uvoľnená atmosféra. To a ešte viac v sebe ukrýval piaty ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky tvorby internátnych rozhlasových štúdií, klubov a krúžkov, Rádiorallye 2009.

Podujatie organizovali Slovenská spoločnosť elektronikov a internátne rozhlasové štúdio pod Zoborom v Nitre v Študentskom domove UKF Nitra. Odborným garantom bol Slovenský rozhlas. Akcia je postupovou súťažou na medzinárodnú prehliadku fonoamatérov CIMES 2009, ktorej 58. ročník je naplánovaný na 22. – 26. október v britskom mestečku Banbury s účasťou fono a videoamatérov z členských krajín Medzinárodnej federácie lovcov zvukov FICS. A preto bol dravý boj naozaj opodstatnený.

Od 24. do 26. apríla sa teda v Nitre predstavilo deväť tímov z vysokoškolských amatérskych rozhlasových klubov. Úvodné slová patrili vedúcej IRŠ pod Zoborom Silvii Šourkovej neskôr pánovi prorektorovi UKF Miroslavovi Tvrdoňovi. Celú súťaž mal pod kontrolou aj Ľuboš Kasala z Centra publicistiky Slovenského rozhlasu, ktorý bližšie vysvetlil organizačné veci a priebeh súťaže. Amatérske rozhlasové kluby sa prezentovali približne 140 zvukovými nahrávkami. Tak ako po minulé roky v špecializovaných kategóriách podľa európskych štandardov: literárno-dramatické relácie, hudobné programy i kompozície, trikové nahrávky, zvučky, jingle a reklamy. V programe nemohla chýbať obľúbená simulácia živého vysielania a kategória novinárskej pohotovosti. Jednotlivé tímy si žrebovali tému a v časovom limite troch hodín ju museli spracovať do zvukovej podoby, vhodnej na vysielanie. Je dôležité podotknúť, že ide o amatérsku súťaž, a preto si všetky nahrávky účastníci vzájomne hodnotili. O víťazstvo bojovali rádiá TLIS Bratislava, MLADOSŤ Nitra, IRŠ pod Zoborom Nitra, INRO Zvolen, RAPEŠ Žilina, PULZ Ružomberok, ŠTURKO Košice, RÁDIO 9 Košice a PaF Prešov. V nedeľu už bolo rozhodnuté a všetci len dúfali, že práve ich rádio si odnesie domov čo najviac ocenení. Najúspešnejšie sa stalo predsa len PaF Prešov a tak obhájilo titul z minulého roka. Domáce IRŠ však tiež neodchádzalo zahanbené. Zo všetkých kategórii sa napokon kolektív spoločne tešil z dvoch prvých, dvoch druhých a jedného tretieho miesta. Obdiv si zachovala naša najúspešnejšia nahrávka Treska z bufetu.

Po vyhlásení výsledkov bolo vidieť skutočnú radosť i sklamanie, no všetci odchádzali s elánom, a to aj vďaka pestrému programu, o ktorý sa po celé tri dni postaral kolektív IRŠ pod Zoborom. Ak chcú rádiá zaujať aj ďalší ročník, už teraz sa môžu pustiť do nahrávania a tvrdej práce, pretože konkurencia bola viditeľná. Ale to sa už naše IRŠ nechá hostiť východniarskym PaF-kom, snáď v Rádiorallye 2010.

autorka článku: Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.