Britská komorná komédia po prvýkrát v Nitre

reziserovi_lubomirovi_vajdickovi_sa_najlepsie_pracuje_na_tej_hre_ktoru_prave_robiDivadlo Andreja Bagara odštartuje jubilejnú 60. sezónu komédiou z roku 1972, ktorá je stále aktuálna aj napriek tomu, že už má nejaké to desaťročie za sebou. Britský dramatik Alan Ayckbourn ju nazval Absurd Person Singular (Absurdná osoba jednotného čísla), v Nitre ju uvádzajú pod názvom Šťastné a veselé.

Hra sa zaoberá témou partnerských vzťahov. Vystupujú v nej tri páry, ktoré sa stretávajú vždy na Vianoce – minulé, súčasné a dokonca sú v hre zobrazené aj budúce. Dej trpko-smiešnej komédie je plný zaujímavých a nečakaných situácií. Tri manželské dvojice sa nejakým spôsobom usilujú o úspech, najednu_z_postav_hra_aj_znama_herecka_daniela_pribullovapríklad aj v materiálnom svete, no nie všetkým sa darí. Aj preto medzi postavami vznikajú konflikty. Každé z troch dejstiev je napísané v odlišnej žánrovej polohe: ako konverzačná, situačná a absurdná komédia.

Režisér hry Ľubomír Vajdička už v Nitre režíruje tretiu hru, z toho druhú komédiu. Šiestich postáv sa zhostili nitrianske herečky Kristína Turjanová, Daniela Pribullová, Renáta Ryníková nahradila tehotnú Zuzanu Moravcovú a herci Matúš Krátky, Martin Nahálka a Peter Oszlík.

Kristína Turjanová hrá Evu Turnerovú, ktorá je nešťastná a chce sa zabiť. Herečka sa s ňou nestotožňuje, sympatická jej však je. Matúš Krátky predstavuje manžela Evy – Geoffreyho. Ten je veľký sukničkár a aj kvôli nemu sa jeho manželka dostane do psychických problémov. Ronald Brewster-Wright v podaní Martina Nahálku je zámožný bankár, jeho hlučná žena Marion, ktorú hrá Renáta Ryníková, stále hľadá útechu v alkohole. Peter Oszlík, predstaviteľ Sidneyho Hopcrofta, ako ctižiadostivý malý podnikateľ drží svoju poslušnú ženu Jane, zosobnenú Danielou Pribullovou, „pod papučou”.

Herecká hravosť, inscenačná ľahkosť a vtip sa dostanú pod kožu každému. Premiéra hry je naplánovaná na 6. november 2009 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara.

logo-dabautorka článku: Lenka Káčerová
autorka fotografií: Lenka Káčerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.