Jubilejná divadelná šesťdesiatka

vedenie_divadla_sa_tesi_na_jubilejnu_sezonuOd prvej hry uvedenej v nitrianskom Divadle Andreja Bagara, s názvom Kozie mlieko, ubehlo už celých šesťdesiat rokov. Aj preto sa vedenie divadla rozhodlo slávnostne otvoriť tohtoročnú sezónu s názvom Jubilejná šesťdesiatka, ktorá však okrem ďalších skvelých divadelných hier ponúka aj oslavy, ktoré sa ponesú v duchu pojmu „kontinuita”. „Trvanie, to je kontinuita,” hovorí riaditeľ divadla Ján Greššo, ktorý spolu s celým vedením usporiadal tlačovú konferenciu pri príležitosti tohto jubilea.

V šesťdesiatej divadelnej sezóne sa milovníci divadla môžu tešiť na päť skvelých premiér v réžii popredných slovenských režisérov a v hlavných úlohách sa predstavia mnohí herci, ktorí sa na dosky tohto divadla vracajú po rokoch. „Šiesteho novembra chystáme premiéru hry Šťastné a veselé, pôvodne od anglickéhhilda_augustovicova_pracuje_v_dab_uz_sestdesiat_rokovo autora Alana Ayckbourna v réžii Ľubomíra Vajdičku. Na priame šesťdesiate výročie, pätnásteho – šestnásteho januára uvedieme premiéru hry Kolumbína v réžii Emila Horvátha mladšieho,” hovorí hlavný režisér nitrianskeho divadla Svetozár Sprušanský.

Okrem týchto dvoch hier sa však návštevníci môžu tešiť aj na Gogoľove Mŕtve duše režírované Ľubomírom Vajdičkom, ktoré sa na doskách objavia v apríli 2010. Vedenie nezabudlo ani na deti a mládež, ktorým budú určené hry Mátohy a Ty kokso. Tie môžete v divadle navštíviť začiatkom budúceho roka.

V decembri divadlo organizuje aj galavečer, počas ktorého mesto oslávi jubilejnú šesťdesiatku, nakoľko Divadlo Andreja Bagara bolo založené presne sedemnásteho decembra 1949. Oslavy však nebudú trvať iba jeden večer! Chystá sa totiž aj deň otvorených dverí či iné sprievodné podujatia ako napríklad ankety o najpopulárnejšieho herca, herečku a podobne. Ďalším úspechom je aj nasnímanie hry Statky zmätky, ktoré pripravuje Slovenská televízia.

Na úplné začiatky tejto umeleckej inštitúcie daniel_majling_a_eva_pavlikova_budu_mat_pocas_novej_sezony_vela_pracesi najlepšie pamätajú najmä Hilda Augustovičová, ktorá hrá v divadle už päťdesiat rokov a počas tohto obdobia si vyskúšala šéfovanie umeleckému súboru, ale aj post samotnej riaditeľky. Je veľmi rada, ako divadlo v dnešných dňoch vyzerá po vonkajšej stránke, v porovnaní so starými priestormi, na ktoré si pamätá zo začiatku svojej kariéry. Zároveň je rada že sa mu darí a že ľudia stále viac prejavujú záujem o divadelné umenie.

Podobne je na tom aj Jozef Dóczy: „Celý svoj život som venoval jednému mestu, jednému divadlu a jednej žene,” hovorí. Šéfka umeleckého súboru Eva Pavlíková sa teší najmä tomu, že na konkurzoch majú z čoho vyberať a prichádza k nim stále veľa mladých talentovaných hercov. Jediné, čo súboru trochu chýba, sú muži v strednom veku, ktorých je u nás zatiaľ pomenej.” To sa možno zmení už v máji budúceho roka, kedy umelecký súbor plánuje rozšíriť svoje rady konkurzom.

Okrem týchto premiér a osláv dostalo samotné divadlo ako darček k jubileu nové logo, ktoré bolo vybrané z osemdesiatjeden návrhov podaných rôznymi slovenskými grafikmi. „Toto logo je možno trochu kontroverznejšie ako to predošlé, ale najmä grafici z médií sa tešia, že sa s ním dá oveľa lepšie pracovať. Zo začiatku sa nemusí páčiť každému, ale veríme, že ho verejnosť v konečnom dôsledku prijme pozitívne,” zhodujú sa divadelnícilogo-dab

autorka článku: Slavomíra Gašperová
autor fotografií: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.