Tak títo Bastardi sa naozaj nemajú za čo hanbiť

bastardi_-_bez_popiskuNehanební bastardi (Inglourious Basterds). Vojnová Dráma, USA/Nemecko, 2009. Réžia: Quentin Tarantino. Scenár: Quentin Tarantino. Hrajú: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Daniel Brühl, Til Schveiger, B.J. Novak, Omar Doom, Sylvester Groth, Martin Wuttke, Mike Myers.

Keď Tarantino pred desiatimi rokmi oznámil, že chce natočiť vojnový špagety western, nikto nevedel, čo od toho čakať, no všetci sa tešili. Ako prvý sa filmu dočkali návštevníci filmového festivalu v Cannes už v máji. Obyčajný smrteľník si musel na túto židovskú honbu za nacistami počkať až do konca augusta.

Okrem hlavnej postavy poručíka Alda Reina (Brad Pitt), šéfa židovskej protinacistickej skupiny sformovanej v USA a poslanej do Európy, aby plienila nemeckých vojakov, sa vo filme vynímajú ešte dve iné postavy. Plukovník Hans Landa, tzv. „Jewhunter”, je bravúrnym spôsobom stvárnený Christophom Waltzom. Je to vôbec jeho prvý americký film, čo robí jeho herecký výkon o to prekvapivejším. Pôvodne chcel Tarantino do tejto úlohy obsadiť Leonarda DiCapria, no rozhodol sa radšej pre nemecky hovoriaceho herca, a to sa mu oplatilo. Landa nie je typickým nacistom. Má špeciálny čuch na nepriateľa a každú, aj nepríjemnú situáciu, zvláda s noblesou, k čomu mu dopomáha jeho lingvistický talent. Herecký trojuholník dopĺňa Mélanie Laurent v úlohe židovky vlastniacej kino, v ktorom sa má odohrávať premiéra nemeckého filmu za účasti najvyšších predstaviteľov Tretej Ríše, vrátane Hitlera. Ideálna príležitosť na atentát? To určite, ale ako ho zorganizovať?

Celý film je, samozrejme, fikciou, žiadne postavy ani príbehy nie sú inšpirované skutočnosťou. Táto informácia je dôležitá, lebo samotný film, alebo aspoň určité aspekty, pôsobí veľmi dôveryhodne a môže ľahko oblafnúť diváka so slabšími vedomosťami z dejepisu. Samotný scenár, postavy, ale i akčné scény sú veľmi efektívne použité. Ako sa dalo čakať, vo filme nechýba veľa krvi. Tá ale neodrádza nežnejšie pohlavie, takže páni sa nemusia báť vziať svoje polovičky do kina so sebou. Tarantinove filmy sú takisto povestné kvalitným soundtrackom. Tento raz sa na jeho tvorbe z časti podieľal Ennio Morricone, zvyšok soundtracku je pozliepaný zo skladieb, ktoré už Tarantino vo svojich minulých filmoch použil. Rozprávačovi prepožičal svoj hlas Samuel L. Jackson.

Režisér a scenárista v jednej osobe Quentin Tarantino je skrátka eso. Dokáže film robiť s nadšením tak, že uspokojí ako svojich skalných fanúšikov, tak aj ostatné publikum, ktoré by po tomto filme malo opúšťať kino so vznešeným pocitom.

autor článku: Michal Lukačovič
zdroj fotofrafie: www.csfd.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.