Skúsili sme si Jozefov zázračný plášť

skuste_siAndrew Loyd Weber, autor úspešných muzikálov ako Jesus Christ Superstar či The Phantom Of The Opera, kedysi dávno napísal i jedno nemenej známe dielo – Jozef a jeho zázračný farebný plášť. UKF začiatkom roka 2009 dostala schválenie na jeho realizáciu so študentskou licenciou. Prvé predstavenia sa uskutočnili v máji a ďalšie, pre veľký úspech, aj v októbri. Derniéra „Jozefa” bola súčasťou osláv päťdesiatky našej školy.

Usadila som sa v pohodlnom kresle Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Sála sa zapĺňala známymi i menej známymi ľuďmi z našej univerzity. Nastalo divadelné ticho, ktoré prerušil potlesk pre prichádzajúci Zbor muzikálu a švihnutie dirigentského prútika odštartovalo tento zázračný program. Výskajúce deti a atmosféra škôlky, ku ktorej patria aj opatrovateľky, ma najprv prekvapili, ale veľmi rýchlo som pochopila zámer režiséra.

Dej bol totiž postavený na opatrovateľkami rozprávanom príbehu country_radosto Biblickom Jozefovi. A nielen rozprávaný, boli vlastne aj sudičkami – jedna zlomyseľná, druhá veľmi prajná a tá tretia spravodlivá. Často medzi nimi vznikali rozbroje – tzv. divadlo v divadle. Vo svete sa hráva prevedenie s jednou rozprávačkou, mladý režisér Peter Oravec však dodal muzikálu nový rozmer. Sudičky nám rozprávali Jozefov príbeh zo Starého zákona. Jakub mal dvanásť synov, no najradšej mal Jozefa, ktorého mal s Ráchel, jeho zosnulou manželkou. Bratia mu závideli, o to viac keď dostal farebný plášť, aký mávajú len králi. Chceli ho zabiť, no nakoniec ho predali do otroctva. Otcovi povedali, že zahynul. Tu nasledovala skvelá choreografia, kedy sa bratia s manželkami slovami „Na nebi pribudol anjel,” radostne „lúčili” s Jozefom. Ten sa dostal k Putifarovi a viedol si ako otrok celkom dobre, kým si ho nevšimla Putifarova žena. Zviedla ho a manželovi po odzlaty_rockc2b4nc2b4rollhalení tvrdila: „Znásilnil ma!” A tak bol Jozef poslaný do väzenia. V scéne s Putifarom boli dvaja skvelí herci spievali spolu so „zlou” rozprávačkou pekný ironický trojhlas. Veľa ľudí rozosmiali aj svojím mravčím skackaním. Pod jedným slabým svetielkom nám v piesni Dajte ma do cely Vlado Hanák, predstaviteľ Jozefa, predviedol človeka, ktorý stratil svoje sny i chuť žiť. Tu sa objavili deti s posolstvom „Do toho Jozef, ty rozumieš snom…”. Neskôr Jozef vysvetlil sny dvom väzňom a pomaly, ale isto, si aj za účasti tanečníkov v nočných košeliach začal znovu veriť.

Začiatkom druhého dejstva sa Jozef šplhal do nebies po farebnom rebríku, čo naznačovalo, že ešte nepovedal posledné slovo. Faraón si ho vyžiadal, aby mu vysvetlil svoj rock’n’rollový sen. Tento obraz bol vynikajúcim tanečným výkonom našich študentov, bolo vidieť, že ich to na javisku neuveriteľne baví. ako_je_to_s_tymi_snamiJozef nakoniec vysvetlil Faraónove sny a stal sa tak hlavným hospodárom v Egypte. Vyzeralo to, že Jozefov príbeh je vo svojom happy-end-e. Na javisku nám chudobní Jozefovi bratia predviedli zraňujúce židovské tango spolu s úžasným výkonom tanečníčky. Rozhodli sa odísť do Egypta – lepšej zeme. Nespoznali Jozefa, ktorý sa im chcel pomstiť. „V skúške cti on odpustil bratom,” a nakoniec prišiel i jeho otec a so slzami v očiach sa objali. Pod veľkým farebným plášťom sa prešli predstavitelia a predstaviteľky Jozefových bratov a ich manželiek a každý očakával koniec predstavenia. O to väčšie bolo prekvapenie v podobe tanečného maratónu v bielych košeliach. Dostal nám do uší všetky chytľavé melódie muzikálu, ktoré vynikajúco hral orchester zložený zo študentov a pár externých hudobníkov.

Krásny obraz a slová „Skúste si zázračný, ten náš farebný plášť” ukončili toto výnimočné predstavenie spolu so „standing ovations” prítomných divákov. Rektor poďakoval ľuďom a študentom, ktorí to mali celé pod palcom, a za potlesku a hrania orchestra sa na javisku zotmelo.

autorka článku: Monika Čermáková
zdroj fotografií: www.ukf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.