Miesto, kde milujú literatúru

miesto_kde_miluju_literaturu_1V britskom meste Cheltenham, ktoré leží v grófstve Glucestershire, sa každoročne v októbri koná Festival literatúry. Toto mesto by sa mohlo volať aj mestom festivalov, lebo okrem literárneho tu usporadúvajú aj festival hudby, džezu a vedy. Teda štyri druhy ročne. Jubilejný, šesťdesiaty literárny ročník patrí k znamenitým symbolom tejto jesene.

miesto_kde_miluju_literaturu_mapka

Cheltenham je kúpeľné a univerzitné mesto. V istom smere má niečo spoločné s Nitrou. Je tam jedna univerzita a jedna vysoká škola. Aj počet obyvateľov je podobný, hoci rozloha Cheltenhamu je väčšia.

miesto_kde_miluju_literaturu_1

Lístky na niektoré podujatia boli vypredané veľmi rýchlo. Na 60. výročie festivalu sa usporiadatelia snažili pozvať atraktívnych hostí a uspokojiť čitateľské chúťky každého druhu. Pozvaní neboli iba autori oceňovaní kritikmi a víťazi literárnych cien, ale aj autori nižších žánrov – horor, tzv. ženský román, a rovnako aj zostavovatelia rôznych kníh o záhradníčení, cibuľových rastlinách alebo varení.

miesto_kde_miluju_literaturu_2

.miesto_kde_miluju_literaturu_3
.
.
.
.
.
.

.
.

.
.

Môj osobný program, zostavený z bohatej ponuky, zodpovedal môjmu profesionálnemu zameraniu (literatúra, žurnalistika, angličtina), a to prednáškam a besedám o živote autorov, so žijúcimi autormi o ich tvorbe a prednášky renomovaných žurnalistov. Každý z pozvaných autorov  predstavoval svoju poslednú publikovanú prácu. Na festivale nechýbali autori ako Kate Moss, Graham Swift, John Irving, Margaret Drabble či Selina Hastings. Po každej prednáške nasledovala beseda, kde sa diváci pýtali svojich obľúbených autorov na to, čo ich najviac zaujímalo. Vysokú návštevnosť mali aj prednášky o živote a diele literárnych klasikov Somerseta Moughama, Byrona, Willima Goldringa.

miesto_kde_miluju_literaturu_4Prekvapila aj popularita žurnalistov známych z televízie a z novín. Množstvo ľudí zaujali vzdelávacie prednášky Andrewa Marra o vzniku modernej Británie či Jeremyho Paxmana o živote Viktoriánskej Británie, ako ho zachytili obrazy vtedajších maliarov.

miesto_kde_miluju_literaturu_5

Usporiadateľom festivalu je mesto Cheltenham, preto sa množstvo podujatí konalo v priestoroch radnice a na rozľahlom trávniku za budovou. Tu stálo viacero obrovských stanov slúžiacich na prednášky, predaj kníh a rozdávanie propagačných materiálov. Komu nestačila radnica, mohol sa zúčastniť podujatí v Everyman Theatre (foto) a The Playhouse, na univerzite alebo v krytej hale na dostihovej dráhe za mestom.

Na festival som sa dostala pomocou grantu EU – Comenius 2.2.C – individuálna mobilita učiteľov. Potom už stačilo iba zaistiť ubytovanie, dopravu a vopred kúpiť vstupenky na vybrané podujatia. Kupovala som ich 18. augusta, hoci festival začínal až 9. októbra 2009.

V dnešnej dobe, keď sa hovorí o nezáujme o literatúru, čitateľovi ako o ohrozenom druhu a zániku novín, bolo príjemným prekvapením vidieť tie množstvá ľudí, priaznivcov literatúry, ktorí napĺňali sály jednotlivých podujatí. A nehovorím iba o návštevníkoch, ktorí vypredali debaty kultového Mika Palina alebo Judy Dench.

autorka článku: Jana Waldnerová(pedagogička z jazykového centra UKF)
zdroj fotografií:www.pickatrail.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.