Prebiť strach je základ

prebit_strach_je_zaklad_bez_popisku

Šupinaté plazy, chlpaté pavúky, okaté jašterice, škorpióny a iné zvieratá naháňajúce väčšine ľudí strach. Niektorých zatrasie už len pri pomyslení na ne, iní sa pousmejú, či si spomenú na svojho domáceho „miláčika”. Čo istých ľudí vedie k chovu exotických zvierat, prečo áno, prečo nie, to sa spoločne pokúsime prelúskať…

Ešte z čias, keď som bola mála, si živo spomínam si na pohotovú reakciu mojej mamy, keď od otca prišiel raz smelý návrh na kúpu leguána. Už začínala baliť kufre. Mne to bolo vtedy smiešne, hoci som sa na neho začala tešiť. Skončilo to napokon pri kúpe papagája. Slabá útecha, že? Ale mamina aspoň zostala. Sú ľudia, v ktorých predstava slizkého plaza v byte vyvoláva odpor. Väčšina žien ako nežné pohlavie zatracuje možnosť maznania sa s takýmto zvieratkom. Mužov to naopak láka dostatočne, hoci maznanie je asi nevhodný výraz. Exotika je skrátka moderná, lákavá a nevyspytateľná…

Musí to byť láska

Jedna moja priateľka mi raz celá nadšená rozprávala o svojom zážitku s priateľovým domácim miláčikom – hadom. Z nevinnej návštevy vzišlo udivenie, keď na ňu zrazu z priateľových rúk civel obrovský usyčaný had. Ako prípad typickej ženskej, najprv sa zľakla. Keď ho však nechal plaziť sa po jej tele, len tak samovoľne, pocit, aký to v nej vyvolalo ju samú prekvapil. Odporučila mi prežiť ten boj strachu z nebezpečenstva v kontraste so smiešnym šteklením. Ktovie, či by táto skúsenosť bola dostatočne inšpirujúca pre tých, čo zvýšený adrenalín neznášajú najlepšie.

Ide však len o jeden z typických príkladov, kedy o strach z nepoznaného zvíťazí nad zvedavosťou. Možný je aj nepríjemný zážitok s nebezpečným zvieratkom, čo sa prekonáva už ťažšie. Môj kamarát, vášnivý milovník a chovateľ škorpiónov tvrdí, že pokiaľ človek dodrží niekoľko zásad, zaručene si toto „hobby” zamiluje. Rozhodne najdôležitejšou z nich je rešpekt voči malému – veľkému jedincovi. Prebiť strach a správať sa zodpovedne idú s rešpektom ruka v ruke. Trošku som sama pokrútila pri týchto slovách nosom, lebo prebiť strach mi príde ako najťažší krok. Ako zvedavec zvedavý vybrala som sa preto na výstavu Anaconda v Nitre, ktorá na začiatku novembra zaujala slušný počet verejnosti. A niečo sa vo mne naozaj pohlo…

Menej je niekdy viac

Už skutočnosť, že som si vystála dlhý rad na lístky mi pošepla, že pôjde asi o niečo fakt veľké. Zlý inštinkt. Jediná výstavná miestnosť, množstvo ľudí, prítmie, hudba navodzujúca amazonský prales a množstvo prebit_strach_je_zaklad_bez_popisku_2sklenených nádob. Prvý dojem ma zneistil. Majiteľmi sklenených nádob aj s ich obsahmi bola rodina, ktorá sa zaoberá chovom exotických plazov už generačne. Išlo o najväčšie svetové turné plazov na Slovensku, aký prívlastok táto senzácia dostala, napriek tomu mne, z pohľadu jednoduchého návštevníka, chýbal osobný kontakt vystavovateľov so zvedavcami, akým som aj ja. Nepríjemný pocit so mňa striasol pohľad na to, čo nádoby ukrývali. Pôsobivé okaté chameleóny, maličké jašteričky, veľké varany a 2,5- metrový krokodíl. Z nich som nevedela odtrhnúť zrak. Dokonca, jeden z jašterov na mňa hľadel tak presvedčivo, že sa mi nechcelo od neho ani odísť. A predvádzal sa pritom ako skúsený fotomodel. Zaujímavou bola tiež ropucha obrovská ako veľká miska s pukancami. Najžiadanejšie boli pavúky, žabky, ktoré dostali prívlastok „karamelové”. A možno naozaj nebolo veľa čo povedať. To, čo som videla bolo silným zážitkom.

Miniatúrna novinka

Žeby ste sa nechali nahovoriť na kúpu malého prívlastku do rodiny? Možno originálny darček. Rozhodnite sa sami. Možností na chov je však dnes viac než dosť. Akurát výber z ponuky týchto zvieratiek vraj ešte stále väčší v Čechách ako u nás. Zaujal ma jeden tip- u nás novinka, ktorá je v Amerike už dávno známa. Chov mravcov, tzv. formikaristika. Je možné urobiť si z toho ešte lepšiu zábavku, ako sa na prvýkrát môže zdať. Tento chov je totiž čosi ako budovateľská stratégia. Po kúpe kráľovnej už necháte rozširovanie na jej vhodnom rozložení vajíčok a čakáte, či sa vaša správna starostlivosť ujala. Je možné, že vám doma vyrastie dokonalé impérium.

Či už ste sa presvedčiť nechali, či nie, prosím, pokúste sa zachovať si voči nim rešpekt. A ešte jedna malá rada na záver – ak už veselo pobehujete po svojej izbe s metrom v ruke a hľadáte miesto pre nové terárium, vypýtajte si súhlas aj od ostatných z vášho okolia, či domovníka. Najmä ak ide o vašu izbu na internáte :).

autorka článku: Zuzana Szemoková
autorka fotografií: Zuzana Szemoková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.