Predsudky vs. právo na rovnocennosť

predsudky_v_densnej_spolocnosti_bez_popiskuSlovensko bolo dlhú dobu pod útlakom totalitárneho režimu. Vytŕčať z radu akýmkoľvek spôsobom bolo nemysliteľné. Uvoľnenie priniesla až „nežná”. No aj v dnešnej dobe sa nájdu konzervatívni ľudia plní predsudkov, najmä čo sa týka staršej generácie. Liberálnejší z jej radov sú tí, ktorí prežili obdobie hippies, alebo sa narodili ako rebelanti. Predsudky však majú aj mladí. Ruku na srdce: koľkí z vás si spravia názor na človeka už pri prvom pohľade?

Imidž je hlavne pre mladých ľudí veľmi dôležitý. Ide o vec vkusu, veku, intelektu, zároveň je v tom mierna dávka exhibicionizmu, chuti, životnej vzbury, rozhodnutia. Tetovanie či pearcing už nie sú vnímané ako “hriech”, ale stále ani ako niečo úplne normálne. Fakt je, že 90% dnešnej populácie „škatuľkuje” ľudí na základe výzoru. Ak medzi nich nepatríte, môžete byť na seba právom hrdý.

Viacero študentov našej školy má dredy, tetovanie a nosí kovové ozdôbky na rôznych častiach tela. Napriek nepríjemnému prvému dojmu, ktorý u mnohých vyvolávajú, sú často priateľskejší, citlivejší a úprimnejší ako „slušáci”. Títo ľudia majú štýl, ktorý je pre nich dominantný, hoci im život vonkoncom neuľahčuje – v mnohých prípadoch je to skôr naopak. predsudky_v_densnej_spolocnosti_bez_popiskuPri pohľade na človeka v obleku nám napadne, že je seriózny, inteligentný, má dobrú výchovu a samé pozitívne vlastnosti. Obleky však nosia aj naši politici… Keď sa však pozrieme na človeka, ktorý má dlhé vlasy, bradu, je oblečený v čiernom – čo nám napadne ako prvé? Vo väčšine prípadov to, že by sa mohol skultúrniť, ale isto to ďaleko nedotiahne. Stretli sme sa so situáciou, kedy chlapca vyhodili zo skúšky len preto, že mal na tvári pearcing a bol potetovaný. Skúšajúci mu nedal ani šancu prejaviť sa. Výzor týchto „týpkov” je problém pre ich rodičov (musia čeliť vyhrážkam a starej známej vete: „Takto chceš ísť von?”) aj náhodných okoloidúcich, ktorí im venujú čudné pohľady, čo asi nikomu nie je príjemné.

Ľudia, ktorí sa od ostatných odlišujú svojim zovňajškom, majú istý dôvod na to, prečo chcú byť iní. Môže to byť úcta k hudobnému štýlu ako punk, hip-hop, metal alebo alternatívny životný štýl, možno je za tým aj niečo viac – iný, vážnejší problém, na ktorý chcú svojim výzorom okolie upozorniť, a možno sa im to tak jednoducho páči – tetovanie a piercing mnohí považujú za zaujímavý umelecký štýl ukrývajúci myšlienku a krásu. Každopádne by sme sa mali snažiť najskôr takýchto ľudí spoznať, a nie ich hneď odsudzovať. Ako sa vraví: nesúď a nebudeš súdený.

autorky článku: Lucia Poláková, Tatiana Michalková
autorka fotografie: Tatiana Michalková

Zdieľajte článok

Komentáre:

3 thoughts on “Predsudky vs. právo na rovnocennosť

  1. Vynikajúco, gratulujem k článku a téme, aj ked žial tych 90% ludi tu zostane nadalej s predsudkami.

  2. Ako povedal môj predchodca, môžem len súhlasiť, že určitá skupinka ľudí ostane na strane tých, čo súdia práve takýchto ľudí len podľa výzoru, a nemalo by tomu tak byť. Čo je mi úprimne lúto, lebo ľudia, čo odsudzujú iných na základe výzoru, sú pre mňa chudáci a strašný “obmedzenci”, nedajú druhým sa šancu prejaviť, hneď si o takýchto ľudoch myslia svoje. Že sú to neviem akí kriminálnici a im podobní. Slovensko by sa malo v tomto prípade zobudiť a poriadne otvoriť oči, aby videli, že problém, ktorí oni sami hľadajú je niekde úplne inde.

  3. Dobrý deň.Mô problém spočíva v tom,že od septembra som nastúpila na pedagogickú skolu urobit si pomaturitné pedagogické minimum.V prvý den som bola hneď sklamana a to preto že si pred celou triedou stala profesorka a hned hovorila čo sa smie a tak….Ja uz dlhší cas nosím modre vlasy viem je to nezvučajné ale mne sa to páči a je to môj štýl.Stala pred mojou lavicou a povedala že tie vlasy muia ist preč.Bola som velmi sklamana.Ja som clovek velmi citliví a nepacilo da mi to.Uplne ma zhodila pred triedou s ktorou sa ste len začiname spioznávat.Teraz neviem ci mala na to právo.Prosím o poradenie.dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.