Mediálna hviezda chrípka

bojovnici_proti_chripke

Prasacia chrípka je akýmsi novodobým fenoménom a v poslednej dobe asi najdiskutovanejšou témou vo všetkých médiách. Prichádza zimné obdobie, počasie sa mení a chrípka si nevyberá. Rizikoví sú práve mladí ľudia, preto vám prinášame zopár stručných faktov a rád ako prežiť tento neľútostný čas.

Fakty

Prasacia chrípka, alebo ak chcete vírus A(H1N1), je čoraz rozšírenejší. Je to respiračné ochorenie prasiat, ktoré spôsobuje chrípkový vírus A. V súčasnosti však zúri aj medzi ľuďmi, a to hlavne v zimných mesiacoch, keď je imunita človeka ohrozená striedaním tepla a zimy či sychravým počasím. Toto ochorenie horných dýchacích ciest spôsobuje zdravotné problémy, ktoré môžu vyústiť do zápalu pľúc až smrti. Prejavuje sa v podstate ako bežná chrípka. Vysoké teploty väčšinou nad 39 stupňov, silné bolesti hlavy a svalov často sprevádza vracanie, únava, nádcha a kašeľ. Chrípka sa prenáša vzduchom, kašľaním, ale i rozprávaním, kvapkami z úst, rovnako aj priamym kontaktom, neumytými rukami. Ohrození sú farmári, ktorí majú choré prasatá. Pre nadšencov červeného mäska mám ale dobrú správu: konzumáciou bravčoviny sa chrípka nešíri. Po nakazení sa ochorenie prejaví do jedného týždňa. Od prvého dňa je veľmi nákazlivé. Keďže sú symptómy veľmi podobné normálnej chrípke, na to, aby ste si boli istý, či vás nejaká medialna_hviezda_chripka_bez_popiskutá sviňa infikovala alebo nie, potrebujete lekársky rozbor, ktorý sa robí zo sekrétu v nose či ústach do 72 hodín od nakazenia alebo krvnou skúškou na protilátky. Liečiť takúto chrípku je síce možné, ale náročné. Na Slovensku sú dostupné mnohé antivirotiká, ale názory lekárov na tieto lieky sa zvyknú rozchádzať. Faktom je, že antivirotiká vám aj tak kožu nezachránia, ale pomôžu vám zjednodušiť priebeh choroby. Niektorí ľudia sú mylne presvedčení, že lieky ako antivirotiká by mali konzumovať rovno ako prevenciu, ale opak je pravdou. Dlhodobým užívaním liek stráca svoju funkciu. Najhoršie, čo môžete v tejto chvíli robiť, je stresovať a šíriť paniku okolo seba. Chaos ako hurá systém je niekedy pred skúškou dobrý „vtípek”, ale túto vďačnú prácu už za vás statočne robia médiá po celom svete. Rúška sú možno skvelým módnym doplnkom a naše celebritky si ich veľmi obľúbili, nebojte sa, nepotrebujete ich. Realita je trochu iná. Drvivá väčšina lekárov sa zhoduje v tom, že na našom malom Slovensku je len epidémia bežnej chrípky. Paradoxné je, že svíň je tu rovnako ako v iných krajinách a chrípky menej ako všade naokolo. Ktovie, asi sme už odolnejší. Uvidíme, ako sa to všetko vyvinie, keď príde ozajstná zima.

Dobré rady

1. Základom je časté, neustále umývanie rúk. Nie však hocijaké. Ruky si treba umývať antibakteriálnym mydlom alebo aspoň mydlom s obsahom alkoholu. Umývať ich treba 20 – 30 sekúnd v horúcej vode. Ak nemáte možnosť, vynikajúcu službu vám spravia aj vlhčené obrúsky, ktoré zoženiete v každej drogérii.

2. Je síce dobré, ale takmer nemožné vyhýbať sa spoločenským podujatiam, kde je veľké množstvo ľudí. Preto odporúčam študentom nejaký ten vitamínový drink, ktorý vypáli všetko, čo treba. Teraz v období Vianoc zahreje medovinka, punč alebo varené vínko.

3. Konzumáciou vyváženej stravy nepokazíte nič. Veľa ovocia a zeleniny, obilnín ale aj mlieka je základ. Dobré je dodávať telu aj nejaké tie vitamíny navyše- hlavne C, zinok. Na posilnenie imunity sa hodí aj echinacea.

4. Športujte a udržiavajte sa v kondícii, prípadne sa vypoťte pri nejakej príjemnej činnosti s partnerom :).

5. Veľa spite, oddychujte.

6. Dôležité je piť veľa tekutín. Najlepšia je čistá voda, minerálky, čaje alebo nesladené ovocné šťavy. Nie, alkohol sa tam neráta, ale ten je už predsa zaradený v bode 2.

7. Vetrajte, aj keď ide chladný vzduch, veeetraaajteee!!!

8. Poriadne sa obliekajte, základ je nohy v teple, chrbát v teple a pamätajte, 40% tepla uniká z hlavy.

9. Smejte sa, všade a čo najviac, šírte pozitívnu energiu (sranda musí byť aj keby chleba nebolo :)). A ak na vás každý kašle, kúpte si niečo milé, čo vás rozveselí.

10. Veľa šťastia :D. Budete ho potrebovať.

autorka článku: Žofia Drugdová
zdroj fotografií: www.image.tvnoviny.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.