Študenti, voľný čas a UKF

workshop_studentskych_zoskupeni_na_spu_v_ramci_sdnu_2009

Ako spolu súvisia slová v titulku? Jednoducho. Aj študent vyťažený študijnými povinnosťami si nájde voľný čas na seba a vlastné záujmy, ktoré môže, okrem iných klubov, krúžkov a záujmových združení, podporovať a rozvíjať aj naša alma mater.

Počas ŠDNU 2009 sa vo vestibule SPU konala prezentácia študentských záujmových zoskupení, ktorú si spolu pripravili, aby sa zviditeľnili a prilákali nových členov. Ich zástupcovia sa ochotne porozprávali s okoloidúcimi, no pritom zistili, že osloviť dnešných študentov a „prinútiť ich” k aktivite je čoraz náročnejšie. Workshop sa uskutočnil pod záštitou Klubu kultúrnej záujmovej činnosti SPU, ktorý vznikol s cieľom spojiť a usmerňovať všetky súbory, krúžky, záujmové zoskupenia a pod. a pomáhať financovať ich aktivity. Jeho vedúci Ing. V. Protopopov sa snaží podporovať každého jedného nadšenca, ale vzápätí poznamenal, že by bolo dobré, keby mali študenti nejaké záujmy. To ma priviedlo k otázke: Máme ich? Ako využívame náš voľný čas?

Momentálne sa začína pre študentov to najstresujúcejšie obdobie – obdobie písomiek, odovzdávania seminárnych prác a skúšok, ktoré nám pohltí všetky voľné chvíle. Čo ale robíme počas troch prednáškových mesiacov? Po príprave do školy využíva prevažná väčšina z nás voľno (ne)efektívne – sledovaním televízie, surfovaním na internete, stretávaním s priateľmi či počúvaním hudby. Iní siahnu po knihe, zoceľujú svoje zdravie cvičením alebo si idú radšej brigádne privyrobiť. Štúdium na univerzite mení náš spôsob života a aj kvôli nemu často zavesíme svoje záujmy na klinec. Ak však patríte k tým, ktorí sa chcú venovať svojej vášni, určite nájdete spôsob a miesto, kde sa budete môcť naplno prejaviť. Možnosti ponúka aj naša univerzita.

Na UKF pôsobí niekoľko ŠK, napr. basketbalový, volejbalový, stolnotenisový, bejzbalový atď. Umelecky nadaní ľudia môžu nájsť svoje pôsobisko v speváckych zboroch, divadlách, tanečných súboroch, komornom združení či v študentských časopisoch alebo IRŠ. (Bližšie informácie o nich nájdete na stránke www.ukf.sk v sekcii Informácie o.) Aj tí športovo a umelecky „negramotní” majú príležitosť zapojiť sa do iných klubov a združení alebo si dokonca podať vlastný projekt, k čomu sa vyjadril Mgr. P. Hrobár z oddelenia pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci: „UKF ako aj ostatné verejné VŠ dostávajú časť finančných prostriedkov v rámci dotácie MŠ SR na podporu kultúrnej a športovej činnosti študentov a podporu činnosti Univerzitného pastoračného centra. Od roku 2008 sa UKF rozhodla rozdeľovať pridelené finančné prostriedky prostredníctvom projektov, ktoré môžu v rámci UKF podávať jej katedry a ústavy, akademické súbory, ŠK, OZ a iné spolky vyvíjajúce činnosť na pôde UKF, ako aj neformálne skupiny študentov (min. 3 študenti UKF).” Ak máte dobrý nápad na projekt a poznáte rovnako zapálených ľudí, počúvnite Mgr. Hrobára v tom, že sa netreba báť prejaviť záujem o organizovanie rôznych podujatí. Podľa neho je dôležité dôkladne si projekt naplánovať a sledovať výzvy na predkladanie projektov: „Termín súvisí so schválením rozpočtu univerzity akademickým senátom a zvyčajne je vyhlásený v druhej polovici marca (v roku 2009 to bolo do 20. marca 2009).” Každý dobrý projekt UKF podporí finančne, pričom max. výška dotácie je pri neformálnych skupinách študentov do 350 € a pri organizáciách do 1 700 €. „Rektor, ale aj dekani fakúlt, okrem materiálnej podpory dobrých nápadov, dokážu študentov odmeniť aj formou mimoriadneho štipendia,” dodal Hrobár.

Sebarealizovať sa, pritom sa naučiť niečo nové, pozitívne pôsobiť na ľudí v okolí a byť za to ešte aj odmenený? Lákavé! Ak teda chcete niečo podniknúť, dúfam, že vás tento článok inšpiroval a možno sa budúci semester ocitneme práve na vami organizovanom podujatí.

autorka článku: Katarína Javorčíková
autor fotografie: Peter Štefčať

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.