Lov na notebooky

lov-na-notebooky-3Možno aj vy práve stojíte pred dôležitým rozhodnutím, kúpou notebooku, možno už jeden máte, no čoraz častejšie hlási kolaps a vy sa pomaly, ale isto začínate rozhliadať po novom. Pre vysokoškoláka je notebook najlepším priateľom. Ako si vybrať ten správny?

Na trhu je množstvo typov v rôznych cenových reláciách. Prvým a najdôležitejším krokom je zvážiť, na aký účel chcete notebook využívať a koľko peňazí ste ochotný investovať. Podľa toho možno rozdeliť notebooky do kategórií:

1. kancelárska práca, internet, základné multimédiá jednoduché vybavenie, ktoré stačí pre základné výkony, kancelársku prácu(office balík) a surfovanie po nete. Treba si uvedomiť, že aj najobyčajnejšie, najlacnejšie notebooky z danej triedy sú určite lepšie ako tie najdrahšie z minulej sezóny. Vývoj totiž napreduje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Pri tomto type notebookov sa sústreďte najmä na výkonnejší procesor, grafická karta postačí aj integrovaná. RAM by mala mať 1-2GB, uhlopriečka displeja 13,3-15,4 palca. Cena: 280-550 eur, ale, samozrejme, výnimky sú drahšie.

2. domáci univerzálny stroj, pokročilé multimédiázlatá stredná cesta vedie k notebookom strednej kategórie. Oproti základným modelom u nich nachádzame dvojjadrový procesor s pokročilým riadením spotreby a externú grafickú kartu minimálne strednej triedy. Uhlopriečka začína pri 15,4 palca, RAM min. 2GB.Povinnou výbavou by mala byť čítačka pamäťových kariet, integrovaná webcamera či WI-FI, bluetooth a usb port 2.0, prípadne 3.0 (dobrých portov nikdy nie je dosť). Cena začína na prijateľných 500 eur.

3. ultra prenosné prístroje (netbooky) – ich veľkou výhodou sú malé rozmery a váha a dlhá životnosť batérie, čo sa ale odrazí aj na výkone, preto treba rátať s vybavením ako v bode 1. Uhlopriečka netbooku je 8,9-12 palcov, RAM do 1GB. Je nutné spomenúť, že pri netbookoch je dôležitý výber vhodného operačného systému. V tomto prípade Windows nemusí byť tým správnym riešením, ďaleko lepšou voľbou je niektorá distribúcia systému Linux určená na mobilné platformy. Kúpu netbooku si dobre rozmyslite, nie je totiž 100% náhradou notebooku a nechtiac by ste sa mohli zaradiť medzi 70% nespokojných amatérov, ktorí si mysleli opak. Avšak ich veľkou devízou je nízka cena: 220-450 eur.

4. náhrady stolových PC ide o veľké notebooky s masívnou konštrukciou, ktorých hmotnosť môže dosiahnuť 4-5kg. V tejto kategórii je dôležitý celkový výkon počítača. Procesor by mal byť vyššej triedy (dvoj až štvorjadrový), grafická karta čo najlepšia. RAM 4GB. Tu sa šetriť naozaj neoplatí, cena začína od 800 eur a nekladú sa jej žiadne hranice.

(5. herné notebooky – osobitná kategória notebookov, ktorá osloví hlavne herných maniakov. Musí obsahovať najnovšie a dobre zladené komponenty, ale to už asi maniaci vedia. 🙂)

Keď ste si už vybrali účel či cenu, prejdite k nemenej dôležitým faktorom výberu správneho kamoša. 🙂 Rozhodnite sa, či si kúpite notebook s operačným alebo bez operačného systému. Notebooky bez OS sú síce lacnejšie, no ak nie ste IT pozitív, tak vám tá námaha za to naozaj nestojí. Ďalšími atribútmi pri výbere majú byť užitočné doplnky: WI-FI, bluetooth, usb porty, čítačky pamäťových kariet, vstupy na reproduktory či slúchadlá, CD/DVD mechanika. Ak ste hudobný fajnšmeker, kvalitné zabudované reproduktory sú plus. Čo sa materiálov týka, najpoužívanejší (hlavne pri cenovo dostupných notebookoch) je plast. Pri výbere dbajme na pevnosť konštrukcie a kvalitu klávesnice. Napriek tomu, že v súčasnosti sa väčšina notebooku chváli lesklým displejom, nie je to vždy najšťastnejšia voľba, pretože často lepšie poslúži ako zrkadlo. 🙂 Keďže so svojím notebookom budete pracovať veľa a často, treba zistiť počet a druh ventilátorov, aby ste predišli prehrievaniu. Pri výkonnejších notebookoch berte na vedomie, že výkon je na úkor výdrže batérie, rovnako ako veľkosť displeja na úkor hmotnosti, teda prenosnosti. Pred výberom si zistite dostupnosť náhradných dielov a servisov vo vašom okolí, ako aj renomé značky. Hľadajte skúsenosti iných užívateľov na rozličných PC fórach alebo oslovte kamarátov, ktorí už notebook majú. Odborne zamerané web stránky ponúkajú štatistiky reklamácií jednotlivých značiek či kvality servisu.

Nezabudnite ani na tašku a iné príslušenstvo podľa vašej chuti: slúchadlá, externé reproduktory, myš a podobne. Univerzálny návod na kúpu notebooku neexistuje, pretože koľko ľudí, toľko chutí.

lov-na-notebooky-2

Pojmy, ktoré sa vám určite zídu

Procesor – (centrálna riadiaca jednotka). Je akýmsi mozgom počítača, je to miesto, kde prebieha väčšina výpočtov a operácií. Čím vyššiu frekvenciu má (počet operácií za sekundu), tým lepšie.

Grafická karta je komponent, ktorý zabezpečuje zobrazenie informácií (spracovanie obrazu) na monitore. Môže byť integrovaná na matičnej doske – tzv. základná (kategória 1,3) alebo externá, výkonnejšia (kategória 2, 4,5).

Matičná doska – základná doska, do ktorej sú osadené všetky komponenty PC (dobrá matičná doska je základ!).

RAM – operačná pamäť – slúži na rýchlejšiu výmenu informácii medzi pevným diskom a procesorom.

Pevný disk HDD – miesto, kde sú uložené všetky dáta. Opäť platí – čím viac priestoru, tým lepšie. Dôležitá je aj frekvencia otáčok pevného disku (napr. 5400 rpm) – viac otáčok znamená rýchlejšie čítanie dát z disku.

Wifi – wireles fidelity – pripojenie sa do siete (internet) bez potreby kábla (vzduchom).

Usb – universal serial bus – moderný spôsob pripojenia zariadenia (napr. fotoaparátu) k PC, pretože nahrádza XYZ zastaraných portov.

Čítačka kariet – príslušenstvo s otvormi na všetky možné typy pamäťových kariet.

Bluetooth – technológia, vďaka ktorej môžeme „spojiť” dve zariadenia bez kábla (vzduchom).

Optická jednotka (CD -rom, DVD rom  dvd ram atď.)zariadenie, pomocou ktorého môžeme čítať/zapisovať obsah z/na CD, prípadne DVD.

Zdieľajte článok

Komentáre:

3 thoughts on “Lov na notebooky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.