Pošlite chrbticu do školy

nevyzera-to-sice-velmi-pohodlne-ale-takto-nasa-chrbtica-trpi-najmenejPráca s počítačom je z historického hľadiska pre človeka nová a neprirodzená činnosť. Dlhodobé využívanie tejto pomôcky a sedavý spôsob života majú negatívne dopady na naše zdravie. Bolesť chrbtice je prvým signálom, aby ste sa o ňu začali starať a vyhli sa vážnejším poruchám.

Nesprávne sedenie za počítačom v škole alebo pri učení môže spôsobiť problémy s chrbticou. V akútnej fáze prichádzajú bolestivé podnety z oblasti krčnej, hrudnej alebo driekovej chrbtice. Pri nestabilnej polohe tela trpí celý chrbát, čo má za následok preťažovanie určitého svalstva, ktoré je v neustálom napätí. ,,Dlhoročná práca za počítačom bez inej fyzickej aktivity môže viesť k deformitám chrbtice, neurologickým ťažkostiam, odstávaniu lopatiek či preliačeniu hrudníka,” vysvetľuje pracovníčka ortopedického centra v Detve Bc. Mária Hniličová. Obzvlášť veľké riziko môžu predstavovať notebooky. Zdanlivo pohodlné spôsoby ich využívania v čudných polohách zaťažujú chrbticu najviac.

Najlepší liek je prevencia

Bolestiam a poškodeniu chrbtice je možné ľahko predísť. ,,Najdôležitejší je pohyb,” tvrdí M. Hniličová. Nemusíte denne zabehnúť niekoľko kilometrov. Stačí, ak si namiesto cesty „emhádečkou” spravíte malú prechádzku. Tí, ktorí sa venujú športu, majú výhodu, pretože ten napomáha posilneniu svalstva najviac zaťažovanému pri sede. Pri práci s počítačom je potrebné robiť si minimálne každú hodinu prestávku a ponaťahovať sa (ako pri strečingu). ,,Dôležitá je správna a vyvážená poloha pri sede za stolom – tzv. zabezpečený sed,” dodáva odborníčka. Zjednodušene povedané, seď tak, akoby si zjedol pravítko. Paže a predlaktie, rovnako i stehno a lýtko majú zvierať pravý uhol. Operadlo na stoličke by malo byť skôr vyššie, bez tvrdej ostrej hrany, pretože tak napomáha fixovať chrbticu v krížovej oblasti.

Pracovníčka centra taktiež odporúča vystriedať stoličku za sedenie na kľakačke alebo fit lopte. Kľakačka je ideálna pomôcka na zaujatie odporúčanej pozície medzi sedom a kľakom, ktorej zošikmená plocha klopí panvu človeka dopredu, a tým zosúladí postavenie celej chrbtice. Pri sedení na fit lopte zasa človek precvičuje striedavé zapínanie všetkých svalových skupín. Podobný účinok má i PC vankúš, ktorý je priestorovo výhodnejší.

Neignorujte príznaky

Ak sú vaše bolesti s chrbticou veľké a nepomáha ani pohyb či masáž, navštívte lekára. ,,V ortopedických i fyzioterapeutických centrách vám poradíme a naučíme správne cviky, ktoré by vám mali pomôcť pri problémoch s chrbticou,”  dodáva odborníčka. Uvedomte si, že dôležité je neignorovať ,,našepkávanie” chrbta a riešiť situáciu, kým sa ešte dá.