Bakalári, poznáte svoje povinnosti?

ilustracne-foto4Ak ste študentom tretieho ročníka, určite sa neviete dočkať zaslúženého oddychu po odovzdávaní bakalárskej práce a náročných štátniciach. Skôr než zaspíte na vavrínoch, nezabudnite na pár administratívnych povinností.

Nikto nemá rád úrady a nekonečné vybavovačky. Áno, je to beh na dlhé trate, ale vždy lepšie, ako keď vás doma čaká pozdrav v podobe nejakej tej „symbolickej” pokuty. Hneď ako úspešne doskúškujete, bežte sa s dokladom o ukončení bakalárskeho stupňa pochváliť týmto inštitúciám, určite sa potešia. 🙂

Zdravotná a Sociálna poisťovňa

V niektorých pobočkách Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) uviedli, že ak pokračujete na druhom stupni štúdia, stačí keď v septembri donesiete oficiálny doklad o pokračovaní v štúdiu. Zdravotná poisťovňa však na svojich stránkach uvádza: “Zo zákona je potrebné plniť si oznamovacie povinnosti do ôsmich dní odo dňa skutočnosti, to znamená od poslednej skúšky, nie od promócie. Na pobočku VšZP doručte kópiu dokladu o absolvovaní štátnej záverečnej skúšky I. stupňa vysokej školy. Po zápise na II. stupeň doručte na pobočku VšZP potvrdenie o štúdiu II. stupňa. Ak vás neprijali a v štúdiu teda pokračovať nebudete, budete si musieť doplatiť za dané obdobie. V období medzi ukončením bakalárskeho študijného programu a zápisom na magisterský alebo inžiniersky študijný program, ak po sebe nadväzuje, sa považuje poistenec za nezaopatreného a je za neho platiteľom štát.”

Do sociálnej poisťovne stačí ísť až po ukončení magisterského resp. inžinierskeho stupňa.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodinyvybavovacky-po-uradoch-ci-mnoztvo-tlaciv-to-nema-nikto-rad

Rovnako ako v predošlom prípade mnohé zdroje uvádzajú, že na ÚPSVaR stačí doniesť v septembri doklad o pokračovaní v štúdiu na druhom stupni. Názory sa však v tomto smere značne rozchádzajú. Anna Fekiačová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny z oddelenia rodinných prídavkov vysvetľuje: “Sú dve možnosti. Každý študent, ktorý skončí bakalárske štúdium, musí prísť na Úrad práce, konkrétne na oddelenie rodinných prídavkov, a do 8 dní od poslednej skúšky nahlásiť, že má ukončené bakalárske štúdium. Tým sa mu pozastaví vyplácanie rodinných prídavkov. Ak v septembri nastúpi na magisterské resp. inžinierske štúdium, prídavky sa mu doplatia. Druhá možnosť je, že sa so študentom priamo na úrade urobí úradný záznam, že si je istý, že bude prijatý, ale zatiaľ nemá oficiálny doklad. Prídavky sa mu nepozastavia, ale je upovedomený, že ak na druhý stupeň nenastúpi a nedonesie o tom doklad, bude musieť prídavky za dané obdobie vrátiť.”

Hoci, ako sami uznáte, je v tom značný „bordel”, verím, že sa vám tieto informácie zídu. Nenechávajte nič na náhodu a radšej si čo najskôr po štátniciach zoberte kópie potvrdení a zaneste ich pre istotu aj do Všzp aj na UPSVaR. Ušetríte si tým nervy a aj problémy, ktoré z tohto “byrokratického chaosu” môžu vzniknúť. 🙂

autor článku: Žofia Drugdová
autor foto: Peter Raškovič

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.