Poklesom cukru strácate krídla

redbullPrichádza skúškové obdobie a stres nedokážeme udržať pod kontrolou. Obhajujú sa záverečky, odovzdávajú seminárne práce a študent má všetko stihnúť čo najrýchlejšie a s najlepším výsledkom. Pulty hypermarketov s kofeínovými prípravkami, sladkosťami a zeleným čajom sa postupne vyprázdňujú a my sa snažíme, za cenu vlastného zdravia, udržať organizmus v bdelom stave.

Kým doposiaľ študenti uprednostňovali kávu, dnes čoraz častejšie siahajú po vylepšenej kombinácii kofeínu a chemikálií, ENERGY DRINKOCH. Či ide naozaj o vylepšenú kombináciu v pravom slova zmysle, je veľmi otázne. „V žilách nám kolujú energy drinky” – tak znie názov jednej skupiny na istej sociálnej sieti. A vystihuje celú podstatu problematiky „povzbudzovadiel”.

Pozitívny náboj (+)

K jedným z najdôležitejších kladov energetických nápojov patrí, že človeku dokážu ušetriť hromadu času. Nabudia vás natoľko, že svoje pracovné povinnosti vykonáte v kratšom čase ako obvykle. Pracujete rýchlejšie, mozog sa stáva výkonnejším a vy si ani neuvedomujete, že čas plynie. Jedna plechovka denne ešte nespôsobí očividné zmeny v organizme, ale pozor na vyššie dávky.

Negatívny náboj (-)

Energy drinky sú vhodné na príležitostné pitie. Musíte si pozor-na-kombinaciu-s-alkoholomuvedomiť, že pri ich užití vsadíte do hry vlastné zdravie. Jedna plechovka obsahuje práve toľko kofeínu, ako šálka silnej čiernej kávy. Po jej vypití vystúpi hladina cukru v krvi, ale následne veľmi rýchlo klesne. Takže vaše krídla sa v krátkom čase vytratia a budete ešte väčšmi vyčerpaní, bez síl, unavení. Trio kofeín-taurín-dextóza je pre žalúdok ťažko stráviteľné. Telo po jeho užití nedokáže správne spracovať prijatú stravu, a tak sa objavujú žalúdočné ťažkosti.
Patríte medzi ľudí so zvýšeným tlakom krvi? Nebodaj trpíte nedostatočnou srdcovou činnosťou? Okamžite položte otvorenú plechovku! Ani pohľad na vášho/vašu vyvoleného/-ú nespôsobí také búšenie srdca ako „povzbudzovadlá”. Ak ste denným spotrebiteľom a objavili sa u vás nepravidelné bolesti hlavy, podráždenosť, poruchy spánku a koncentrácie, je najvyšší čas obmedziť prísun alebo ich úplne vylúčiť.
Ak nepijete kávu a chcete začať s energetickými nápojmi, rýchlo si to vyhoďte z hlavy. Telo bude šokované z toľkého návalu kofeínu. Vyhnite sa aj kombinácii ALKOHOL + ENERGY DRINK, pretože táto rovnica smeruje k hrozivému výsledku SMRŤ. V tele je vyvolané zvýšené odvodnenie a hrozí dehydratácia, spomaľujú krvný obeh, mozog a aj vaše konanie.
Dôležité je, aby ste si naštudovali obsah nápojov. Uprednostnite tie, ktoré okrem iného obsahujú aj vitamíny (hlavne B6), kyselinu pantotenovú či biotín. A podobne ako wurzdburgskí výskumníci skúste sa zahrať aj s myšlienkou, že všetky nápoje s povzbudzujúcim účinkom fungujú len na báze vlastného vsugerovania.

Nejde len o marketingový ťah, ktorému sme podľahli? Pred otvorením ďalšej plechovky preto uvážte všetky pre a proti a možno zistíte, že dokážete premôcť stres aj iným spôsobom.

autor článku a foto: Sabína Nagyová
titulný obrázok: www.all-shares.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.