Idem si kúpiť korčule!

idem-si-kupit-korcule-bez-popisku1Leto predo dvermi, všade krásne počasie a vy sa možno práve rozhodujete, že chcete robiť niečo pre seba a svoje telo. Zvažujete korčule? Chcete poradiť, aké si vybrať, ale v obchode vám dokážu iba povedať, ktoré koľko stoja? Prečo korčuľovať a aké korčule si vybrať, na tieto otázky nájdete odpovede tu.

Pred kúpou našich vysnívaných korčúľ si najprv musíme uvedomiť niekoľko základných vecí – akému korčuľovaniu sa chceme venovať, ako často chceme korčuľovať a aké podmienky máme vo svojom okolí – park, asfaltovú alebo betónovú cestu, mestské chodníky a podobne. Dôležité je tiež vedieť, aké si vybrať kolieska. Tie sa najčastejšie vyrábajú z polyuretánu. Rozlišujeme ich veľkosť, s priemerom 68-72 mm pre umelecké štýly, 72-80 mm na rekreačné a kolieska s priemerom 80-110 mm na športové a pretekárske inline korčuľovanie.takto-vyzeraju-korcule-buducnosti

Podstatná je tiež ich tvrdosť, pričom veľmi mäkké sa označujú ako 74A-78A, stredne tvrdé ako 78A-85A a tvrdé kolieska ako 85A-97A.

Vo všeobecnosti rozdeľujeme korčule do dvoch kategórií: agresívne a rýchlostné alebo fitnes korčule. Ak sa chystáte na korčuliach „stvárať” rôzne kúsky a triky, jednoznačne zvoľte agresívne korčule. Topánky u nich sú vyrobené z tvrdých materiálov pre bezpečnosť nohy, odolnosť a dobrú stabilitu jazdy. Spolu s nožmi sú ešte zvyčajne spevnené a doplnené materiálmi, ktoré umožňujú prevádzať všetky náročné triky. Kolieska majú menšie priemery – 43 – 56 mm a vysokú tvrdosť. Dá sa na nich dobre zrýchliť, ale nedosahujú vyššie rýchlosti.

Ak sa ale práve necítite ako freestylisti, potom siahnite po rekreačných korčuliach.

Najvýhodnejšie sú pre ľudí korčuľujúcich raz do týždňa. Kolieska majú v priemere 70 – 76 mm s tvrdosťou 76A do 80A. Ďalšie nemenej podstatné časti korčúľ sú ložiská, lebo vďaka nim dosahujeme rýchlosť. V tomto type sú použité ABEC 1 a ABEC 3, teda kategoricky najslabšie ložiská.

Fitnes korčule odporúčame zasa pre náročnejších korčuliarov s pravidelným korčuľovaním. Kolieska majú priemer 76 – 80 mm s tvrdosťou 78A do 82A. Ložiská ABEC 3, ABEC 5, v drahších modeloch aj ABEC 7.

Napokon niečo pre tých, ktorí obľubujú vietor vo vlasoch – speed/race korčule. Tie sú určené na tréning a na pretekanie pre výkonnostných korčuliarov a pretekárov. Korčule sú vyrobené z ľahkých a kvalitných materiálov na dosiahnutie čo možno najnižšej hmotnosti. Majú päť koliesok s priemermi 78 – 82 mm s tvrdosťou 80 – 85A. Obsahujú ložiská ABEC 5 a ABEC 7 vyrobené z veľmi kvalitných ocelí, prípadne z materiálov z uhlíkových vlákien.

klasicky-priklad-cenovo-dostupnych-fitnes-korculAk si už nejaké korčule zakúpite, nezabudnite sa o ne starať. Kolieska je dobré po čase vymeniť. Najpoužívanejším systémom je výmena prvého kolieska s tretím a druhého so štvrtým na oboch korčuliach. Druhá možnosť je vymeniť kolieska tou istou stranou na druhú korčuľu tak, aby vychodená strana korčúľ ostala na vonkajšej strane korčule.

A prečo sa vlastne pustiť do korčuľovania? Dôvodov je hneď niekoľko: Šetríte kĺby, posilňujete nohy, zlepšujete si svoju kondíciu a krvný obeh, skoordinujete sa a navyše si užijete radosť z rýchlosti a uvidíte kus sveta.

Na záver ešte vlastná skúsenosť: Vlastním fitnes korčule, kolieska 80 mm, 78 A, ložiská ABEC 7, zmestil som sa do 60 eur a „slúžia” už viac ako 3 roky. Môžem povedať, že sa na nich dá robiť čokoľvek, hlavne zažiť úžasnú rýchlosť. Tomu hovorím „za málo peňazí veľa muziky.”

autor článku: Jozef Rybár
zdroj foto: www.dvice.com, www.thecolor.com, www.capricorn.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.