TOP(muzika)FEST(zážitky) 2010

hlavne-fotoLeto klope na dvere a už tradične mu otvorí festival TOPFEST pri Novom Meste nad Váhom! V prvý júlový víkend, konkrétne 2. a 3. júla, rozprúdi pravú letnú atmosféru a okrem osvedčených hostí prinesie aj niečo nové.

Vyznávači kvalitného metalu sa TOPFEST-u nemôžu dočkať už od decembra, kedy svoju účasť potvrdila thrashmetalová legenda Megadeth, jedna zo slávnej „thrashmetalovej big four”. K štvorke, okrem iného, patrí aj Metallica, o ktorej sa tiež istú dobu polemizovalo ako o možnom účinkujúcom. Tento sen však organizátor festivalu Dušan Drobný splní sebe aj fanúšikom až niekedy inokedy. Teraz aspoň čiastočne, keďže spevák, gitarista a zakladateľ Megadeth Dave Mustaine stál aj pri zrode Metallicy. Komu sa však zamálilo, hudobné chúťky mu určite napraví príchod bratov Iggora a Maxa Cavalerovcov so zostavou Cavalera Conspiracy. Bývalí členovia Sepultury či Soulfly práve v LA dokončili najnovší album, takže TOPFEST 2010 možno bude koncertnou premiérou niektorých nových skladieb.

Zvykom Agentúry DUNA, ktorá festival organizuje, je kusok-z-atmosfery-na-topfest-e-2009osloviť čo najširšie spektrum poslucháčov prvotriedneho rocku. Siedmy ročník TOPFEST-u preto privíta dnes už legendárnu skupinu Status Quo, ktorá má za sebou neuveriteľných 48 rokov fungovania. „O Status Quo sa snažíme už dobré tri roky. Minulý rok nás minuli len tesne, takže sa veľmi teším, že to tento rok vyšlo a TOPFEST ponúkne aj niečo pre nás, rockerov skôr narodených,” raduje sa šéf festivalu. Potešením je aj tradičný hosť festivalu, skupina Kabát, ktorá ako jediná nechýbala ešte ani na jednom ročníku. Ako totiž povedal líder Pepa Vojtek, vystúpenie na TOPFEST-e Kabáti považujú za koncert pre priateľov, s ktorými sa pravidelne stretávajú ako s rodinou.

Mladším, najmä slovenským a českým punkerom, infarktové stavy privodila informácia o návrate IneKafe na scénu. Fanúšikovia takmer štyri roky nestrácali nádej v comeback svojej obľúbenej kapely a nakoniec sa dočkali. Jeden z troch plánovaných koncertov IneKafe sa odohrá práve na TOPFEST-e 2010, kde štvorica určite zahrá aj novinky z pripravovanej bestofky. vratkoVšetkých spomenutých headlinerov, samozrejme, dopĺňa celá plejáda vynikajúcich interpretov, za všetkých aspoň Desmod, Horkýže Slíže, Polemic, Aneta Langerová, Para, Bank of Joe, Rómeó Vérzik, Punkreas, HT, Fuera Fondo, Borra, UKND, Metropolis, Smola a Hrušky, Alone a mnohí ďalší.

Hoci žánrovo sa tento hudobný festival prikláňa hlavne k rocku, punku a metalu, organizátori myslia aj na stúpencov elektronickej hudby, pre ktorých pripravili mimoriadny tanečný stage  s názvom Lovely Experience. Skúsení vedia, že tento ho môžu zažiť iba raz za rok, TOPFEST však výnimočne ponúkne až dve noci tanečného šialenstva. Dlho utajované svetové hviezdy povedie legenda elektronickej hudby ATB, na-festivaloch-sa-so-stratami-pocitaktorý svoje prvé slovenské vystúpenie pripraví špeciálne s ohľadom na oddelené filozofie dvoch festivalových nocí. Kontrovať mu bude britská formácia Kosheen s live PA vystúpením (Live Performing Artist – naživo hrajúci, vystupujúci umelec) a predvedú sa aj interpreti ako Menno De Jong, Ronald Van Gelderen, Alex M.O.R.P.H. či Nitrous Oxide.

Novinky si Agentúra DUNA pripravila aj v organizácii areálu oproti Zelenej Vode, ktorý minulý rok zažil doslova krst ohňom. „Radi by sme návštevníkom TOPFEST-u vytvorili čo najlepšie podmienky, a tak sme sa rozhodli, že nový areál zväčšíme ešte o skoro 100%! Dvakrát taký areál nám ponúkne viac možností na kempovanie, keďže minulý rok bolo stanové mestečko zaplnené ešte pred samotným začiatkom,” prezradil organizátor Dušan Drobný. Za dvojdňovú vstupenku v cene 33€ alebo limitovanú VIP-ku za 65€ teda môžete zažiť stanovačku ako nikdy predtým a s hudobným podmazom, ktorý vám (nie kvôli hluku, ale kvôli fantastickej atmosfére) určite nedovolí zaspať!

autor článku: Boris Hostinský
autor foto: Dominika Babulicová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.