Aká je pravda o lietajúcom Cypriánovi?

img_0040Články a obrovská kampaň k filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi zapĺňajú médiá viac a viac. My sme sa dozvedeli nové skutočnosti o zákulisí natáčania historického veľkofilmu. Rozprávala sa s nami jedna z herečiek a neskoršia druhá asistentka réžie Tatiana Šúrová, študentka UKF.

Film Legenda o lietajúcom Cypriánovi začala v januári 2008 natáčať producentská spoločnosť Magic Seven Slovakia a Pleograf, Poľsko. Scenár napísala zároveň režisérka filmu Mariana Čengel Solčanská, ktorá o filme povedala: „Film Lietajúci Cyprián bude celovečerným hraným filmom inšpirovaný skutočnou postavou z uhorských dejín, pustovníkom žijúcim v Červenom kláštore , ktorý je na hraniciach Poľska a Slovenska, ktorý miloval aj nenávidel, učil sa odpúšťať a nezabúdať, ktorý sa snažil prísť na zmysel všetkých vecí a ktorého túžba po naplnení priviedla v starobe k odvahe vzniesť sa do neznáma.” (zdroj www.lietajucicyprian.sk)

Posledná filmovacia etapa sa skončila presne 21. marca 2009. Premiéra filmu je naplánovaná na 29. júla 2010. O zákulisí filmovania sa s nami porozprávala jedna z herečiek a neskoršia druhá asistentka réžie Tatiana Šúrová, študentka UKF.

Aký si mala pocit z natáčania?dpp_0101
Spočiatku veľmi dobrý, našla som si tam teraz už snúbenca (Tomáš Beňo, asistent réžie, pozn. autorky). Boli sme veľmi dobrá partia a snažili sme sa splniť všetky nečakané požiadavky pani režisérky. Preto hovorím, že snažili sme sa, pretože poslednú filmovaciu etapu som pracovala ako druhá asistentka réžie (okrem toho Tatiana stvárnila vo filme menšiu postavu ženy, pozn. autorky). Čiže som 18 filmovacích dní bola priamo pri výrobe filmu. Ako som povedala, boli sme skvela partia  a určite by mnohí mali pozitívne spomienky, keby dostali za svoju veľmi dobre vykonanú prácu zaplatené.

Ktorým členom štábu neboli vyplatené honoráre?
Asistentovi kamery, kostymérom, rekvizitárom, oddeleniu stavby, špeciálnych efektov, doprave, svetla, cateringu, technike scény, architektovi a honorár výkonného producenta. To sa týka poslednej filmovacej etapy. Niekomu chýbajú celé honoráre, niekomu producentská firma zaplatila časť. Nie sú zaplatené ani náklady na právnikov a poplatky z omeškania. Čiže tí, čo dostali za niečo zaplatené, to dosiahli absolvovaním právnych krokov.

Vieš prečo boli niektorým členom štábu honoráre vyplatené a iným nie?
Indície naznačujú, že boli vyplatené v zásade autorské honoráre a to z dôvodu, aby autori nemohli producentskú firmu žalovať a tým pádom zastaviť uvedenie filmu do distribúcie.

p5120122Koľko ľudí sa zúčastnilo filmovania?
V januári 2008 bolo členov štábu asi 70, a poslednú etapu absolvovalo 35 ľudí štábu. Poškodení sú práve ľudia z poslednej etapy.

Ako reagovali zástupcovia producentskej spoločnosti na pripomienky členov štábu o vyplatení honorárov?
Nekomunikovali, prípadne sa vyhýbali kontaktu alebo sľubovali niekoľko rôznych termínov, z ktorých ani jeden nedodržali.

Bola si aj ty so snúbencom medzi poškodenými členmi štábu?
My sme svoje honoráre dostali s miernym omeškaním. A aj napriek tomu, že my by sme sa teda nemali sťažovať, sme podpísali otvorený list, v ktorom sme žiadali – pretože film je kolektívne dielo – aby ku všetkým kolegom bol zvolený rovnaký prístup. A zároveň sme chceli dosiahnuť, aby producenti začali o vzniknutých problémoch komunikovať a začať ich riešiť.

Kto inicioval napísanie spomínaného listu? A kto bol pod ním podpísaný?
Iniciatíva vznikla spontánne vzhľadom k tomu, že štáb filmu sa neustále stretáva. A človek sa nemôže pozerať na to, ako mu kamarát z filmovačky hovorí, že nemá ako zaplatiť úver a podobne… Podpísali sme to v podstate všetci členovia štábu a výkonní umelci, ktorí boli v čase podpisu v Bratislave.

Aká je situácia dnes?
Spomínaný otvorený list je aktuálny aj dnes a indície naznačujú, že zo strany producentov bolo toto konanie zámerné a pravdepodobne boli spáchané trestné činy –  samozrejme, či je to tak, rozhodne až súd. A  bojujeme samozrejme aj s tým, že vymožiteľnosť práva v tomto štáte sa približuje nule.

Chystáš sa na premiéru?
Na oficiálnu premiéru nás nepozvali. Lenže som zvedavá, takže na výsledok sa pôjdem pozrieť do kina. Ale po tom všetkom musí byt každému jasné, že uvedenie Legendy o lietajúcom Cypriánovi nevnímam ako epochálnu udalosť slovenskej kinematografie. img_0017Malo ľudí vníma fakt, že za filmom je viac ako režisér a herci. Keby nebolo dobrých osvetľovačov, efektárov – ľudí, ktorí vytvárali sneh, dážď, hmlu, dym, robili pavučiny a mnoho iných veci, keby nebolo rekvizitárov  a veľa veľa iných zložiek podieľajúcich sa na tvorbe filmu, ktorí ale nemôžu získať nijakú cenu v súťaži, tak by ten film nebol. Lebo jedna vec je super šikovná režisérka s množstvom pohotových ideí, a druhá vec ľudia, ktorí tie idei dokážu zrealizovať. Podľa môjho názoru, keby nebolo ich, tak by sme premiéru Legendy o lietajúcom Cypriánovi v kinách nevideli a na to netreba zabúdať.

Ako sa k informáciám o nevyplatení honorárov postavil majiteľ producentskej firmy Magic Seven Slovakia Eduard Čengel: „Otvorený list je asi rok starý a dnes je už neaktuálny. Naša spoločnosť (Magic Seven Slovakia) k dnešnému dňu nemá záväzky voči žiadnemu členovi štábu filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi.”

Názor si však každý čitateľ musí vytvoriť sám.

autorka článku: Lenka Káčerová
autor foto: Fero Turňa

Článok bol pripravený pre spravodajský portál www.nitra24.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.