More za študentské ceny

more-za-studentske-ceny-orezKoniec semestra nemusí nevyhnutne znamenať len začiatok krutého skúškového, ale aj čoraz viac sa blížiace leto, obdobie slnka, vody a slastného ničnerobenia (resp. neštudovania). Teraz je už leto v plnom prúde a ak ešte stále nemáte nejakú dobrú brigádičku, tento článok bude silnou motiváciou, prečo si zarobiť.

Najpopulárnejšími destináciami pre mladých ľudí sú každoročne Bulharsko, Chorvátsko, Tunisko a až potom Egypt či Turecko. Treba však vziať do úvahy, že v Bulharsku a Chorvátsku sa platí pobytová taxa. Do Egypta či Turecka zas potrebujete víza. Pobytová taxa stojí cca 5 – 15 € osoba/pobyt, závisí od obdobia, typu ubytovania a oblasti. Víza stoja cca 20 €. Najlacnejšími krajinami sú Bulharsko, Chorvátsko a Čierna Hora. V Bulharsku sú to najmä oblasti Pomorie či Primorsko, ktoré sú každoročne plné práve oddychuchtivých Slovákov. more-za-studentske-ceny-bez-popisku-1Ceny sú viac než prijateľné, nie nadarmo sa hovorí, že Slovák v Bulharsku sa cíti ako Američan na Slovensku. Pozor, neplatí to však pre všetky destinácie, Zlaté piesky alebo Slnečné pobrežie sú známe západnými cenami. Chorvátsko je tiež cenovo dostupná krajina. Tu však u mnohých zavážia kamenisté pláže, nestále počasie a nie práve najteplejšie more. Viac exotiky za menej peňazí zažijete jednoznačne v Tunisku či Egypte. Využite last či first minute na all inclusive pobyty, pretože v týchto destináciách znamená all inclusive skutočne all inclusive. Ušetríte, lebo ceny sú tam „pre nás študentov” vysoké. Navyše, stravovaním v hoteli minimalizujete riziko infekčných chorôb či žalúdočných ťažkostí, ktoré patria k rizikám týchto oblastí. Egypt, Tunisko či Turecko sa však cenovo radia k drahším pobytom, preto rátajte s vyššou vstupnou investíciou: 300 – 700 € za last minute. To isté platí aj pre Španielsko či drahé Francúzsko. Grécko, rovnako ako Bulharsko a Chorvátsko, navštívite už od 200 € (v cenách je zahrnutá doprava a ubytovanie, často s raňajkami alebo polopenziou). Ceny v obchodoch či baroch sú tam však oveľa vyššie a vzhľadom na momentálnu situáciu v krajine (štrajky, nepokoje) je investícia do tejto dovolenky veľmi neistá. Populárne sú fakultatívne výlety či krátke pobyty v niektorých európskych metropolách, stačí navštíviť CA alebo známy „lacno-letenkový” web a čakať na cenový boom.

more-za-studentske-ceny-bez-popisku-2Na vlastnú päsť

Pri výbere dovolenky sa netreba unáhliť. Preštudujte si stránky ISIC či Euro26, ktoré študentom poskytujú rôzne zľavy v mnohých kútoch sveta. Zľavy bývajú dokonca aj na letenky či ubytovanie. V snahe ušetriť si môžete objednať len samotnú cestu a ubytovanie nájsť sami na mieste, no v nabitej sezóne sa ľahko môže stať, že nenájdete nič dostupné vašim finančným možnostiam. Ak sa rozhodnete pre dobrodružnú jazdu a vyberiete sa autom, je nutné, aby ste si naštudovali dopravné predpisy v danej krajine. Predídete tak problému s niekoľko tisícovou pokutou, ktorá finančne zruinuje váš pobyt. Do nákladov však nezabudnite prirátať aj diaľničné nálepky, ktoré môžu dvojnásobne predražiť cestu. Na stránke stopar.sk nájdete ponuky ľudí, ktorí majú voľné miesta v aute na rozličné smery. Pri ozajstnom hichhikingu (stopovaní) si dobre rozmyslite výhody a nevýhody, preštudujte pravidlá a zákony danej krajiny. Určite nestopujete, ak ste dlhonohá blondína, lebo nedobrovoľný výlet do Albánska a zoznámenie s prostredím z Krstného otca sa vám môže stať osudným.

Hľadanie gauča

CouchSurfing je celosvetová komunikačná sieť, ktorá umožňuje počas dovolenky zdieľať domov zadarmo s inými cestovateľmi. V projekte je zapojených vyše milióna ľudí na celom svete, ktorí podporujú nielen zníženie cestovných nákladov, ale i nadviazanie nových priateľstiev, šírenie tolerancie a zlepšenie medzikultúrneho porozumenia. Zakladateľom projektu je Casey Fenton, ktorý ako prvý cestoval do cudzej krajiny len na základe dohody s neznámymi ľuďmi, ktorí mu prisľúbili ubytovanie. Po dobrých skúsenostiach a skvelých zážitkoch v roku 2003 odštartoval revolúciu v cestovaní a založil neziskovú organizáciu CouchSurfing International.

Postup je veľmi jednoduchý. Stačí sa zaregistrovať na internetovej stránke www.couchsurfing.com. Prístup k informáciám o členoch získate z profilu, ktorý si musí vytvoriť každý nováčik. Princíp fungovania tejto siete je založený na reciprocite – takže nezostaňte prekvapení, ak aj vás niekto požiada o strechu nad hlavou. Poskytnutie vlastného ubytovania však nie je nevyhnutnou podmienkou. Ak sa rozhodnete vycestovať, vyberte si najmä takých ľudí, ktorí majú zverejnených čo najviac osobných dát, poprípade majú preverené vzťahy ostatnými. Dotyčnú osobu môžete kontaktovať a dohodnúť sa na podmienkach. Je bežné, že vás príde počkať na letisko, okrem ubytovania poskytne aj stravu, poprípade sa vám počas pobytu postará o program. Štatistiky ukazujú, že členovia siete majú väčšinou dobré skúsenosti. Nikdy však neviete, čo sa môže stať práve vám. Študentka UKF už takúto cestu absolvovala a po návrate sa vyjadrila: ,,Všetko bolo super, až na to, že v tom byte to vyzeralo horšie ako v Trainspotingu.” Takže myslite na to, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Ak vás však láka dobrodružstvo, zbaľte priateľov a okoreňte si leto aj takou vzrušujúcou dovolenkou.

autorky článku: Žofia Drugdová, Martina Nevolná
zdroj foto: www.candicealbach.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.