Vedieť fotografovať znamená vedieť vidieť

photo_academyNávšteva profesionálnej školy fotografie zanecháva v človeku množstvo emócií a chuti naučiť sa majstrovať s objektívom. Do tajov fotografie nás zasvätila jedna z lektoriek Erika Litváková.

Fotografovanie ju fascinovalo už od malička, a preto nie je náhodou, že jej stredoškolské štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva v Bratislave bolo zamerané na fotografický dizajn. Svoje zručnosti ďalej rozvíjala na Vysokej škole múzických umení. Ako sa vraví, jablko nepadá ďaleko od stromu a ako 26-ročná sa vrátila na bývalú strednú školu, tentoraz v pozícii lektorky. Cieľom jej činnosti je prebudiť vo svojich žiakoch fotografického ducha, aby porozumeli fotografii samotnej.

lektorka-photo-academy-erika-litvakova1Podľa slov tejto skvelej fotografky, dnes môže túto profesiu vykonávať ktokoľvek. Diela tých najlepších však vyžarujú niečo osobité. Existuje veľa dobrých fotografov, ktorí sa nevedia presadiť. Aj v tomto odbore platí, že úspech kráča po boku flexibility autora. Postupom času a tvrdou prácou sa môže vypracovať každý. Uľahčené to majú tí, ktorí boli obdarení fotografickým videním.

Doma i v zahraničí

Sama prešla mnohými žánrami fotografie. Od dlhoročne fotených reportáží cez panorámy a makrá. Najradšej portrétuje ľudí, pretože každý z nich je osobitý a jedinečný. Fotografia je pre ňu druhom sebapoznania, duševnej stability a zároveň životného posunu. Rada sa vracia späť k svojim fotografiám, najmä k tým z Indie. Tvrdí, že pri fotení nemôžete odhadnúť, ako vás daný moment zasiahne. Práve preto majú zábery z tejto pozoruhodnej, no zároveň chudobnej krajiny, v sebe čaro, ktoré si možno ani neuvedomujeme. Život v Indii na istý čas okúsila i ona sama so svojím manželom. Ako fotografka mala možnosť pozrieť sa cez objektív aj na iné krajiny. Napríklad v Chorvátsku pomáhala chorým deťom prostredníctvom fotenia, čiže art terapiou.

V Photo academy pôsobí už dva roky a tvrdí, že jej poslaním je šíriť krásu fotografie ďalej. Ak máte aj vy chuť vylepšiť svoje fotografické techniky, na kurzoch vás radi privítajú.

autorky článku: Veronika Slezáková, Eva Kubániová
autorka foto: Dominika Pišťanská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.