One woman show!

dsc09407Prvá premiéra novej inscenácie Divadla Andreja Bagara prináša niekoľko noviniek. Okrem toho, že v nej bude účinkovať len jedna herečka, po prvýkrát na Slovensku sa v nej objaví interaktívny prvok spolupráce s divákmi.

Autorkou monodrámy Skok z výšky je Kanaďanka s arménskym pôvodom Leslie Ayvazian. Jedinou herečkou, ktorá sa v nej objaví je jubilujúca Eva Pavlíková, ktorá priamo v deň premiéry oslávi 50. narodeniny. „Dej hry sa odohráva v Grécku pri hotelovom bazéne v jednom letovisku, hlavná hrdinka rekapituluje svoj život v okamihu, keď má o niekoľko dní osláviť životné jubileum. eva_pavlikovaJe to príbeh ženy, ktorá stojí na prahu istého životného medzníka a  doposiaľ vždy musela spĺňať akési predstavy, najskôr o poslušnej dcére, potom o milovanej manželke, starostlivej matke, tolerantnej neveste smerom k svokre, vždy viac myslela na iných ako na seba. Hra je zároveň akousi rekapituláciou zážitkov a udalostí, ktoré sa v hrdinkinom živote udiali,” načrtáva dej hry jej režisér Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg Divadla Andreja Bagara.

.

Na javisku herečka však nebude tak celkom sama. Spoločnosť jej bude robiť živá kapela v zložení troch hudobníkov. Z nástrojov zaznejú gitara, akordeón, perkusie, bubienok, tamburína či zvonček. Sama Eva Pavlíková zaspieva počas 75 minút, koľko má inscenácia trvať, sedem pesničiek. Hudobný dramaturg Peter Zagar sa pri ich výbere inšpiroval speváčkou Nanou Mouskouri a jej piesňami s gréckymi rytmami. Finálny výber je však na samotnej herečke. Diváci si ich vypočujú v slovenčine, prebásnia ich poprední slovenské textári ako Kamil Peteraj, Martin Sarvaš, Peter Uličný, Miro Jurika, Ján Štrasser…

.

Interaktívny prvok komunikácie s divákmi a ich priame účinkovanie v hre z hľadiska je na Slovensku novinkou. Diváci dej hry neovplyvnia, celkový dojem však môžu. Podrobnosti interakcie zatiaľ zostanú zahalené rúškom tajomstva, avšak byť súčasťou inscenácie môže byť pre nitrianskych divákov veľkou výzvou! „Prvá a druhá premiéra budú pravdepodobne len na pozvánky Eviných kamarátov a známych, budú to jej oslavy narodenín. Chceme však srdečne pozvať ľudí z Nitry a nitrianskeho regiónu, aby aj oni prišli osláviť narodeniny s Evou,ktorá je už niekoľko rokov súčasťou Nitry” hovorí Sprušanský. „Text som zhltla za päť minút, veľmi sa teším aj na interaktivitu predstavenia,” povedala o inscenácii jubilantka Eva Pavlíková.

05.

Text z anglického originálu preložila Alexandra Rupeldtová, kostýmy a scénu má na starosti Alexandra Grusková, hudbu spomínaný Peter Zagar.

.

Prvá premiéra hry Skok z výšky je naplánovaná na 17. septembra v Štúdiu DAB. Druhá o deň neskôr. Ak sa na ne nedostanete, nezúfajte, prídete si predĺžiť dovolenku do divadla neskôr. A verte, že to bude stáť za to!

autorka článku: Lenka Káčerová
foto: autorka, archív DAB

Článok bol pripravený pre spravodajský portál www.nitra24.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.