Tancuj, tancuj!

veduci-tanecnej-zlozky-mgr-vladimir-neirurerFolklórny súbor Zobor z Nitry funguje pod vedením Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Jeho členovia sú v prevažnej miere študenti oboch nitrianskych univerzít. Venujú sa pôvodnému folklórnemu materiálu z okolia Nitry a z tekovskej oblasti formou tematických blokov. Občas nečas vám ponúka rozhovor s vedúcim tanečnej zložky Vladimírom Neirurerom.

Odkedy funguje FS Zobor?
Náš súbor bol založený v roku 1956 a jeho zriaďovateľom je Slovenská poľnohospodárska univerzita.

.

Koľko členov má v súčasnosti FS Zobor?
Máme tanečnú (desať chlapcov a trinásť  dievčat), hudobnú (jedenásť muzikantov) a spevácku (tri speváčky a jeden spevák) zložku. Našou riaditeľkou je PhDr. Ing. Daniela Wolfová, manažérkou Ing. Jana Gajdošová a umeleckým vedúcim Ondrej Debrecéni, ktorý je zároveň aj vedúci hudobnej a speváckej zložky. Ja pracujem pri súbore ako tanečný pedagóg a vedúci tanečnej zložky. Našou veľkou pomocou je Mgr. Ing. Danuša Moravčíková, ktorá je bývalou umeleckou vedúcou súboru a jeho choreografkou. V súčasnosti pripravuje nový tanečný blok „Keď nás tabak živí…”, s ktorým bude súbor reprezentovať univerzitu na akademickom folklórnom festivale Akademická Nitra  v dňoch 6. až 8. júla.

fs-zobor-1

Kde všade ste vystupovali?
FS Zobor uskutočnil počas svojej existencie stovky vystúpení doma, ale aj v zahraničí. Boli sme napríklad v Turecku, Taliansku, Rakúsku, Španielsku, Portugalsku, Číne, USA, Holandsku, Maďarsku, Poľsku…precestovali sme veľa krajín.

.fs-zobor-dvojica

Určite ste získali dosť ocenení. Môžete nám povedať aspoň niektoré z nich?
Keďže sme akademický súbor, tak každoročným vrcholom je pre nás Akademická Nitra alebo Akademický Zvolen, kde súperia folklórne súbory z celého Slovenska pracujúce pod univerzitami o titul Laureát. Minulý rok sme získali tento titul na Medzinárodnom súťažnom folklórnom festivale Akademický Zvolen. Na rôznych festivaloch sme boli ocenený za dramaturgiu, umelecké stvárnenie, scénické spracovanie alebo za námet. Na dňoch kultúry Beskydských Goralov vo Wisle v Poľsku v roku 2003 sme získali cenu za dramaturgiu a scénické spracovanie. Na zahraničných vystúpeniach, ktoré sú väčšinou nesúťažného charakteru reprezentujeme Slovensko, náš folklór a nášho zriaďovateľa SPU.

.

Prijímate aj nových tanečníkov?
Každý rok býva začiatkom semestra konkurz. Je vítané, ak má uchádzač nejaké tanečné znalosti, ale záleží aj od toho aký je tanečne zdatný prípadne akú má tanečnú pamäť atď. Dali sme šancu aj tým, ktorí predtým nikdy netancovali, a na koniec sa aj oni dostali po tvrdej drine až na javisko. Úspech tanečníka závisí od toho aké ma srdce,  čo všetko pre tanec urobí, aké si určí priority, koľko času a pozornosti tancu venuje a ešte od veľmi veľa iných faktorov. Každopádne by to mala byť osoba pripravená na tvrdú drinu. Hovorí sa „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku” a kilometre odtancované na tanečnej sále na tréningoch prinášajú svoje ovocie. Je pred nami veľká výzva, pretože v roku 2011 budeme oslavovať 55. výročie založenia súboru. Premiérový program, ktorý pri tejto príležitosti uvedieme na javisku DAB musí spĺňať tie najprísnejšie kritériá aby udržal a ešte pozdvihol úroveň predchádzajúcich premiér . Z tohto dôvodu musí každý jeden člen pracovať a drieť ako najlepšie vie a odovzdať všetko pre jeden kolektívny cieľ.

fs-zobor-2

autorky článku: Teodora Ilić, Cristina Oczelak
zdroj foto: FS Zobor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.