Slovenský Liptov = zahraničná kvalita

p7210153Veľmi rozšíreným názorom je, že ak niekto dovolenkuje na Slovensku, musí byť poriadne pri peniazoch. Aj mňa sa pýtajú, prečo som si nevybrala napríklad Chorvátsko, ale práve Liptovský Mikuláš. Veď čo mi už toto mesto môže ponúknuť? Podtatranské ceny a nekvalitné služby? Práve naopak. Zdôrazňujem, že som tu nestretla ani jedného neochotného človeka, či už to bola ubytovateľka, barmanka, plavčík alebo sprievodkyňa. Mojej peňaženke pomohla výhodná regionálna karta a návšteva radšej viacerých miest ako jedného predraženého. Navyše som nemusela riešiť jazykovú bariéru a čo je najdôležitejšie, spoznala som ďalší nádherný kút Slovenska.

Ubytovanie

Na ňom sme spolu s priateľom ušetrili asi najviac. Držíme sa zásady, že dovolenka sa nemá prespať, a teda čas strávený v izbe je minimálny. Náš penzión sa nachádzal v okrajovej časti Okoličné a napriek nízkej cene sme tu našli potrebný komfort. Nové moderné zariadenie izby, priestranný balkón, súkromné parkovisko a malý krytý bazén.

Hor sa za zážitkami

p7210225Keďže sme prišli autom, otázku dopravy sme riešiť nemuseli. Na odporúčanie hostiteľky sme si celý druhý dovolenkový deň rezervovali na wellness v blízkom hoteli. Nádherné prostredie, špičkové služby, výhľad z bazéna na Kriváň či liečivý saunový svet. Za vstupný poplatok sme si mohli užívať čokoľvek (minimálne desiatku sáun, vírivky, oddychárne, bazén či tobogan) a akokoľvek dlho sme chceli. Ešte aj teraz si nostalgicky zaspomíname na božský relax a poskytnuté pohodlie.

Tatralandia mala smolu

p7220256Aj napriek tomu, že tento aquapark mnohí ospevujú a pripisujú mu len superlatívy, my sme si zvolili lacnejší variant: Liptovskú Maru. Namiesto toboganov, vodných šmýkačiek či adrenalínových atrakcií sme našli pokoj a možnosť schuti si zaplávať. Na rozdiel od Tatralandie sme sa nemuseli prebíjať množstvom ľudí a vyšantili sme sa do sýtosti.

Oprášenie histórie

p7210164Samozrejme, celý pobyt sme sa iba nečľapkali. Ako veľmi milé prekvapenie sa ukázalo Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Za prijateľnú cenu sme sa premiestnili v čase a nakúkali do desiatok malých dreveničiek. Kedysi patrili rodinám rôznych majetkových vrstiev, ale mnohé slúžili aj kováčom a iným remeselníkom. Dobový nábytok, vôňa dreva, kozičky a ovce v ohradách. Krása!

Keďže regionálna zľava platila aj pre expozíciu Súd s Jánošíkom v Múzeu Janka Kráľa, išli sme aj tam. Dnes by som si to však dobre premyslela! Sprievodkyňa našu skupinku troch ľudí zaviedla do maličkej pivnice, kde bolo akurát pár mučiacich nástrojov – dereš či škripec. Nevyhovovala nám ani čudná atmosféra, keď sme si po odbornom výklade mali jednotlivé exponáty prezrieť. Predsa len, boli sme štyria ľudia na takej malej ploche. Celá prehliadka trvala možno desať minút a úprimne, čakali sme viac…

Westernu sme sa nedočkali

p7230293Keď sme už obišli Tatralandiu, chceli sme okúsiť aspoň divoký život susedného westernového mestečka Šiklův mlýn. Mali sme šťastie, pretože k jednej vstupenke bola druhá zadarmo. Akciový leták 1+1 sme náhodne našli v obchodnom centre. Všetky atrakcie vo vnútri však boli spoplatnené väčšinou jedným eurom za osobu.

Na reklamných letákoch sa uvádza, že je v areáli program pripravený po celý deň. Prišli sme preto o 10:30 (polhodinu po otvorení). O to väčšie sklamanie nás čakalo po zistení, že úvodné divadlo začína o 15:00 a skutočná westernová šou až o 17:00. Po prehliadke mestečka a vyskúšaní niektorých atrakcií (ryžovanie zlata, zrkadlový labyrint či návšteva Domu hrôzy) sme mali ešte niekoľko hodín času! Nech už je western city akokoľvek zaujímavé, p7230336premohla nás nuda a po vyšúchaní všetkých možných lavičiek sme sa dočkali aspoň prvého predstavenia „Kde bolo, tam bolo”. Herci boli skvelí, použité efekty veľmi presvedčivé a nepochybujem, že i následná westernová šou bola úžasná. Čakať na ňu ďalšiu hodinu a pol sme však odmietli…

Luk alebo winchestrovka?

p7240019Vo Vitálišovciach pri Liptovskom Mikuláši sme ukázali aj svojho športového ducha. Zastrieľali sme si z luku, winchestrovky a vozili sa aj na štvorkolke (i keď ja som po prvom prejdení blatistou mlákou zdupkala a drhla si nohy v blízkom jazierku). Zatiaľ čo priateľ uháňal na štyroch kolesách, ja som blúdila labyrintom. O personáli len toľko, že sme sa až čudovali maximálnej ústretovosti mladých chalanov, pre ktorých bolo naše želanie rozkazom. Klobúk dolu!

Pár rád

V Liptovskom Mikuláši sme prežili krásny týždeň. Naše denné plány však často ohrozovalo premenlivé počasie a takmer neustála oblačnosť. p72400341V tejto oblasti to však nie je nič nezvyčajné, dáždnik treba mať vždy poruke.  Liptov ponúka aj skvelé možnosti turistiky, športové oblečenie by preto malo byť súčasťou batožiny. Ak cestujete autom, môžu vás zaskočiť vysoké poplatky za parkovanie. Pred Demänovskou ľadovou jaskyňou až 5 €.

Na záver dodávam, že dovolenka na Slovensku je skvelá a som rada, že sa mi to opäť potvrdilo!

autorka článku: Jana Trebulová
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Slovenský Liptov = zahraničná kvalita

  1. ..a Janka sa zas raz prezentovala ako skvelá spisovateľka 🙂 mimochodom,výtvory tohto typu (recenzie a pod.) sa čítajú najlepšie,a navyše sa dá “poučiť na cudzích chybách”.Díky Jani za pekný článoček a som rada,že si mala peknú dovolenku s Rudkom:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.