Cestovanie s UKF za vedomosťami i zážitkami – 1. časť – ERASMUS

logo-ukf1Ak si chcete ,,okoreniť” svoje univerzitné štúdium, zdokonaliť sa v odbore a v cudzom jazyku, spoznať veľa nových ľudí a získať naozaj veľkú životnú skúsenosť… študujte v zahraničí! Aj UKF podporuje zahraničnú mobilitu svojich študentov, a to najmä prostredníctvom programu Erasmus a službami pobočky neziskovej organizácie SAIA, n. o. Priblížime vám tieto projekty a základné postupy pri realizácii zahraničných pobytov.

ERASMUS

Erasmus ako jeden z podprogramov Programu celoživotného vzdelávania (LLP – Lifelong Learning Programme) sa zameriava najmä na zvyšovanie kvality vzdelávania a podporu medzinárodnej spolupráce univerzít. Môžete si vybrať z dvoch možností zahraničného pobytu – štúdium alebo praktickú stáž, každá v trvaní od 3 do 12 mesiacov.

,,Záujem študentov o program Erasmus je z roka na rok väčší, no, žiaľ, nedostatok finančných prostriedkov prideľovaných z EK Brusel na Erasmus program nám nedovoľuje schváliť pobyty všetkým prihláseným. Preto Komisia pri schvaľovaní prihlásených študentov postupuje podľa určených kritérií.” Vyjadrila sa Ing. Katarína Butorová, koordinátor študentskej mobility Erasmus z Oddelenia medzinárodných vzťahov UKF.

Krok za krokommatka-a-jej-priatelia-v-holandsku-perlicka-kazdeho-zahranicneho-pobytu-je-ze-spoznate-vela-skvelych-ludi

Vypíšete prihlášku na Erasmus pobyt, priložíte životopis, príp. ďalšie podklady a zapojíte sa na katedre do výberového konania. Po schválení žiadosti vyplníte dokumenty a pred odchodom na pobyt podpíšete Erasmus finančnú zmluvu na OMV. Naša študentka Marketingovej komunikácie a reklamy, Martina Ďurčeková, ktorá už takýto pobyt absolvovala, radí: ,,Dobré je so zahraničnou univerzitou komunikovať aj priamo, pretože niektoré praktické informácie Vám môže podať jedine Erasmus koordinátor zahraničnej univerzity, na ktorú idete študovať. Množstvo informácií potrebných k pobytu študenta sa nachádza aj na web stránke danej univerzity.” Aby ste sa v cudzej krajine nestratili, môžete počas pobytu absolvovať aj kurz domáceho jazyka – EILC kurz (Erasmus Intensive Language Course) – v trvaní od 2 do 6 týždňov, na ktorý vám domáca univerzita pridelí aj dodatočný Erasmus grant.

Postačia mi peniaze?

Študijné ,,výletíky” po zahraničí si navyše nefinancujete sami. Dôležité je však uvedomiť si, že grant je len príspevkom k pobytovým nákladom študenta. Ing. Butorová: ,,Podľa štatistík EK Brusel grant pokrýva približne 60 % celkových nákladov na pobyt, zvyšok si študent financuje z vlastných prostriedkov.” Jedna letná brigáda vám však postačí na dofinancovanie pobytu a s investíciou budete určite spokojní.

Ak sa v zahraničí chcete obohatiť skôr o praktické skúsenosti, podstatný rozdiel je v tom, že prijímajúcu inštitúciu si hľadáte sami, pretože stáž nefunguje na princípe uzavretých Erasmus dohôd. Existuje aj možnosť kombinovaného pobytu štúdia so stážou. Táto alternatíva sa však oplatí skôr pri ročnom pobyte v zahraničí, kedy môžete jeden semester študovať a druhý sa realizovať na stáži.

autor článku: Martina Nevolná
foto: súkromný archív Martiny Ďurčekovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.