Cestovanie s UKF za vedomosťami i zážitkami – 2. časť – SAIA

logo-ukf1Ak si chcete ,,okoreniť” svoje univerzitné štúdium, zdokonaliť sa v odbore a v cudzom jazyku, spoznať veľa nových ľudí a získať naozaj veľkú životnú skúsenosť… študujte v zahraničí! Aj UKF podporuje zahraničnú mobilitu svojich študentov, a to najmä prostredníctvom programu Erasmus a službami pobočky neziskovej organizácie SAIA, n. o. Priblížime vám tieto projekty a základné postupy pri realizácii zahraničných pobytov.

SAIA – Slovenská akademická informačná agentúra

Agentúra zabezpečuje prístup k informáciám a poskytuje poradenstvo o možnostiach štúdia v zahraniční. Vytvára hlavne otvorený a transparentný systém uchádzania o štipendiá, ktoré ponúka spolupráca na medzivládnej úrovni a rôzne mimovládne inštitúcie. Pobočka agentúry sa nachádza pri oddelení medzinárodných vzťahov UKF.

Ako postupovať

Na webovej stránke www.saia.sk sú uvedené kompletné informácie o štipendijných možnostiach v mnohých krajinách sveta. Dozviete sa typ zahraničného pobytu (študijné semestrálne pobyty, jazykové stáže, letné školy, rôzne vedecké výskumy pre doktorandov a učiteľov a pod.), kontaktné údaje na ambasádu a prijímajúcu inštitúciu, výšku nákladov na pobyt, podmienky prijatia, poprípade informácie o vízach atď.

moskva-vdaka-zahranicnym-pobytom-mozete-spoznavat-aj-nove-krajinykultury-a-zvykyOd zahraničnej školy potrebujete akceptačný list ako súhlas k pobytu. Dôležitá je i komunikácia s UKF, pretože si musíte zabezpečiť uznanie zahraničného pobytu a všetkých získaných kreditov. Spolu so žiadosťou o štipendium to pobočka posiela do Bratislavy, kde prebehne výberové konanie. Vybavovania je však naozaj dosť, preto je dobré začať komunikovať s univerzitami aj rok dopredu.

Druh štipendia, o ktorý žiadate, záleží od typu programu, cez ktorý je možné vycestovať do vybranej krajiny (Štipendiá na základe bilaterálnych dohôd, CEEPUS – Stredoeurópsky výmenný program pre univerzitné štúdiá a pod). Koordinátorka akademických programov SAIA, n.o. Mgr. Mária Žúreková uchádzačom o štipendium radí: ,,Žiadosť je jediný prejav o človeku, vo väčšine prípadov nie sú žiadne osobné pohovory, preto si dajte na vypracovaní žiadosti záležať.”

Finančné zabezpečenie

Výhodou tohto výmenného pobytu je dostatočná výška štipendia určeného na pokrytie základných životných nákladov. Štipendium tak postačuje na hradenie si ubytovania, stravovacích výdavkov, súkromného vreckového. Vyšší grant vás poteší minimálne ako odmena za vynaložené úsilie pri zabezpečovaní celého pobytu. Aj študentka prekladateľstva a tlmočníctva Júlia Freimanová sa vyjadrila o svojom dvojmesačnom jazykovom kurze v Moskve: „Vybavovanie všetkých papierovačiek dalo zabrať, aj keď my sme mali výhodu, že nás išlo z odboru viac. Ale oplatilo sa. Spoznala som krásne mesto, veľa priateľov a ešte som si aj vylepšila ruštinu. :)”

autorka článku: Martina Nevolná
foto: súkromný archív Júlie Freimanovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.