Z kuchára herec

ilustracne-foto-11Sympatický, uvoľnený, spontánny a momentálne oddychujúci herec Divadla Andreja Bagara Martin Nahálka sa chystá na divadelné leto a popritom sa venuje synovi, vareniu a dokonca už aj posilňovaniu. Uvidíme ho niekedy v súkromí aj v obleku?

Martinov otec bol učiteľom telocviku a inštruktorom lyžovania, a tak sa zdalo byť jasné, akým smerom sa bude uberať jeho kariéra. „Najskôr som sa venoval lyžovaniu, neskôr hokeju. Potom som si zo všetkého začal robiť srandu, ulievať sa a vymýšľať hlúposti. Začali sa mi páčiť dievčatá a ja som sa rozhodol nevenovať sa športu profesionálne,” spomína si Martin. Počas študovania na strednej škole (odbor kuchár – čašník) sa rozhodol vyskúšať herectvo. Na vysokoškolské časy si spomína ako na najkrajšie obdobie života. Z malého Liptovského Mikuláša prišiel chlapec do veľkej Bratislavy, kde bol život iný, viac ľudí a aj zábavy. „To, čo som tam zažil, je snom každého mladého človeka. Človek sa tam naučí žiť, ale aj padnúť na nos, keď zistí, že nemá peniaze, nemá čo jesť, rieši veci, ktoré by inak neriešil, učí sa o seba postarať…”

ilustracne-foto-2Po skončení VŠMU sa Martin zastavil na jednu sezónu v Štátnom divadle v Košiciach, od roku 2003 pôsobí v Divadle Andreja Bagara. Začiatky sezóny a skúšania ho bavia najviac, naposledy zažil oboje naraz. Šťastné a veselé bola totiž prvou inscenáciou skúšanou od septembra 2009, premiéru mala v novembri. „Pán Vajdička (režisér inscenácie, pozn. autorky) je nesmierne pokojný človek, skúšali sme, rozprávali sa, zabávali. Dali mi okuliare, že mám byť bankár. Ja nie som ten typ, ktorý by chodil v obleku a kravate, ale bral som to ako výzvu. Navyše mi potom veľa ľudí hovorilo, ako sa mi oblek hodí – možno ich nakoniec začnem nosiť,” smeje sa Martin, ktorý v hre Šťastné a veselé stvárňuje bankára Ronalda. Túto sezónu sa Martin aj ostatný herci museli rozlúčiť s viacerými inscenáciami. Piargy, Divotvorný hrniec, Portia Coughlanová a nakoniec aj Okuliare Eltona Johna majú svoje derniéry už za sebou. „Piargy a Portia boli moje srdcovky, ale verím, že takéto predstavenia si človek pozrie raz a dosť. Druhýkrát by ich už mohla chytiť depresia z temna. Divotvorný hrniec mi až tak nechýba. Bol to síce nádherný príbeh, ale tento druh humoru nemám veľmi rád. A Okuliare Eltona Johna? Bol to krásny skúšobný proces a aj postava mi bude chýbať,” sumarizuje Maťo.

nahalka1Mohlo by sa zdať, že práce mu len ubúda. Momentálne síce viac-menej oddychuje a užíva si voľna, ale nedávno pobudol s divadelným zoskupením Teatro Tatro mesiac vo Vancouvri na kultúrnej olympiáde. „V tom čase sa tam sústredil celý svet, chvíľu nám trvalo, kým sme sa aklimatizovali, ale bolo to super. Odohrali sme asi 50 vystúpení, ale mali sme možnosť ísť aj na nejaký výlet, boli sme aj na hokeji.” Publikum v Kanade prirovnal k tomu nitrianskemu. „Ľudia boli vďační a otvorení presne ako tu. Báli sme sa, ako naše vystúpenia vezmú, ale boli nadšení. Dostali sme aj veľa ďakovných mailov a dokonca sa nám črtá ďalšia spolupráca.”

Čo sa týka hereckých postáv, Martin sa necíti byť muzikálovým typom. „Znamená to pre mňa viac práce. Presne na čas, presne na pesničku, je to celé presné. Ja radšej improvizujem. Mám radšej takú tú voľnosť v hraní.” Z postáv rád spomína na Mateja z inscenácie Všetko za národ či Žrebca z Verejného nepriateľa. Asi najväčšou výzvou pre neho bola úloha Heathcliffa z hry Búrlivé výšiny. „Mal zo mňa byť hrdina, sexsymbol a to ja teda nie som, tak som s tým bojoval, trápil sa. Ale myslím, že sa mi nakoniec podarilo dať zo seba všetko.”

Okrem práce v divadle má už Martin Nahálka aj skúsenosť s hraním pred kamerami. Najvýraznejšie postavy mal v seriáli Panelák, ale aj v českej vojnovej dráme Tobruk. „Ako herci sme absolvovali niekoľko výcvikov, boli sme skoro dva mesiace na púšti v Afrike a žili sme tým filmom. Bolo to veľmi príjemné obdobie,” spomína na časy nakrúcania Martin.

Maťove dni po návrate z Kanady sú voľnejšie ako inokedy. Okrem večerných predstavení je pánom svojho času. „Mám malého syna, s ktorým rád chodím do parku. Do konca sezóny už nebudem skúšať žiadnu novú hru, tak sa teším na korčuľovanie, rybárčenie, opaľovanie, plávanie… Nikdy som nechodil do posilky a zrazu som začal. Musím niekde vybiť energiu. :)” Maťovou veľkou vášňou aj naďalej zostalo varenie. „Varenie ma veľmi baví, rád experimentujem, často si ani nepamätám úplne kompletný recept, takže vždy je to jedlo iné.” Leto bude pre Martina asi viac divadelné ako záver sezóny. Chystá sa na festivaly s Teatro Tatro, Letné Shakespearovské slávnosti, do Bratislavy, do Prahy a na Liptov. martin_nahalka_a_syn

Martin je veľký optimista a veselý človek. Všetko sa snaží brať z lepšej stránky. „Baví ma všetko, vo všetko hľadám radosť, niečo príjemné, aby to nebola rutina, aby to nebola práca, ale skôr zábava.”

autorka článku: Lenka Káčerová
autor foto: Collavino, súkromný archív M. Nahálku

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.