Práca pre rómske učiteľky sa našla

Diskriminované rómske učiteľky sestry Samkové pri hľadaní uplatnenia konečne uspeli. Pomocnú ruku im podala Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Po štyroch rokoch zamietavých odpovedí na žiadosti do zamestnania sa mladým Rómkam, absolventkám odboru dejepis – pedagogika prešovskej filozofickej fakulty, podarilo úspešne odštartovať kariéru. Po ukončení štúdií mali obe problém nájsť si prácu; mnohé školy ich odmietali prijať z dôvodu plného stavu zamestnancov. Neraz sa dokonca objavili aj názory, že učiteľky Viera a Andrea Samkové majú príliš vysoké vzdelanie na to, aby mohli byť patrične finančne ohodnotené. Obe sa však prikláňajú k názoru, že ide skôr o diskrimináciu. S problémom sa obrátili aj na Slovenské stredisko pre ľudské práva, školskú inšpekciu a Národný inšpektorát práce, neúspešne.

Začiatkom októbra ponúkla sestrám prácu Vysoká školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave v detašovanom pracovisku, pretože potrebuje pedagógov na študijné programy súvisiace s rómskou menšinou. Viera Samková si tiež dopĺňa vzdelanie na UKF, so špeciálnou pedagogikou by sa chcela venovať rómskym deťom a motivovať ich.

autorka článku: Zuzana Staníková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.