Aby vás Turecko nezaskočilo, 1.časť

aby-vas-nic-neboleloVáš pobyt v Turecku bude, určite, nádherným zážitkom. Na miesta a ľudí, ktorých stretnete, budete spomínať ešte dlho. Nič však nie je dokonalé a aj tu vás môžu postretnúť nepríjemné veci, ktoré dokážu pokaziť dojem z celého pobytu. Zrejme na ne aj tak rýchlo zabudnete a v pamäti vám ostane len to príjemné. Niektorým sa predsa len vyhnúť môžete a k tomu vám, snáď, pomôže pár našich rád.

Meškám? Som Turek.

Večné meškanie bude, pravdepodobne, jedna z prvých vecí, ktorú si všimnete. Turci meškajú na stretnutia, oneskoria sa so všetkým, čo sľúbia. Ostáva len zvyknúť si na to, čakať, alebo tiež chodiť neskoro. Ako ospravedlnenie budete často počuť len: „Ja som jednoducho Turek.” Ak je vašim zvykom všade chodiť načas či dokonca vopred, tu by ste mali prehodnotiť, kedy z domu vyjdete. jedna-nova-turecka-lira-ytl-ma-hodnotu-priblizne-050-eDajte si načas a hlavne – nikam sa neponáhľajte. Užívajte si pomalú tureckú chôdzu a tak trošku lenivý prístup k životu. A skúste domácich ospravedlniť, v týchto horúčavách to nemajú ľahké.

.

Hotovosť alebo kreditku?

Turecko je moderná, vyspelá krajina a ako sme sa presvedčili, okrem okrajových častí a vidieku je v každom meste dostatok bankomatov, kde si vašu hotovosť môžete kedykoľvek vyzdvihnúť. Všetci sa snažíme eliminovať zbytočné výdavky a zo strachu pred gigantickými poplatkami za výber hotovosti v bankomatoch v zahraničí sme sa poistili značnou čiastkou hotovosti v eurách. Neostávalo nám preto iné, ako zmeniť ich na YTL – Nové turecké líry. Kurz na letisku bol, samozrejme, ohavný a len o niečo lepšie to bolo v bankách. Preto rada číslo dva. Hotovosť si zoberte, no len na základné výdavky, pretože už v bankomate na letisku v Turecku si bez problémov vyberiete hotovosť v YTL a buďte si istí, že vás ošklbe menej, ako zmenáreň. V turistických centrách Turecka je možné platiť eurom, no pravidlom je, že výhodné to pre vás nebude.

.

nie-vzdy-najdete-oznacenie-lekarne-aj-v-anglictine-v-pripade-potreby-hladajte-eczaneČo vás môže ohroziť

Nachladnutie, angína, chrípka vás môžu prekvapiť aj v krajinách, kde by ste to čakali najmenej. Tieto nepríjemnosti môže spôsobiť voda v mori alebo bazéne, častá zmena teplôt (prechod z vonkajšieho prostredia do klimatizovaných miestností), prievan a podobne. Klimatizáciu používajte s mierou, predovšetkým v noci.  Pre každý prípad si vo svojom kufri ušetrite miesto pre širokospektrálne antibiotiká, ktoré sa úspešne pobijú so zápalom hrdla, ucha, dýchacích alebo močových ciest. Turecké „Eczane” (lekárne) nájdete na každom kroku a podľa našich informácií sú kvalitne vybavené nielen liečivami, ale aj profesionálnymi lekárnikmi, ktorí často suplujú lekárov. Stále však pred vami a lekárnikom stojí silná jazyková bariéra, preto dostať sa k takémuto druhu liekov môže byť náročné. Radšej sa poistite zásobami z domova, ktoré vám starostlivo predpíše váš lekár.

.

Zažívacie problémyokorente-si-zivot-ale-myslite-na-zaludok

Sú bežným a takmer istým problémom, ktorý si na vás aj v Turecku počká. Spôsobiť ich môže jedlo, voda z vodovodu alebo úpal. Turecká kuchyňa je pestrá a vyznačuje sa rôznymi druhmi korenia, ktoré môžu potešiť vaše chuťové poháriky, žalúdok ho ale nemusí prijať s nadšením. Voda je v Turecku, samozrejme, pitná, obsahuje ale zložky, ktoré sú pre nás cudzie a žalúdok môžu prekvapiť. V reštauráciách k svojmu jedlu často dostanete chladenú vodu vo väčších nádobách, pozor, väčšinou je čapovaná priamo z kohútika. Počas vášho pobytu si pre istotu kupujte balenú vodu v obchodoch. Kúpite ju na každom rohu a vždy ľadovo vychladenú. Je lacnejšia ako minerálne vody na Slovensku, oplatí sa kupovať veľké 5 litrové balenia. Lieky na žalúdočné problémy bez problémov zoženiete v každej „Eczane” (lekárni), vždy je však lepšie mať prvú pomoc pri sebe.

.

Slnkoked-slnko-tak-kvalitna-ochrana

Práve kvôli nemu sem všetci chodíme, nezabúdajme však, že nás môže poriadne potrápiť. Samozrejmosťou je kvalitný opaľovací krém, dostatok vody, a to nielen na pláži! Chráňte sa vždy a všade. Na hlave noste šiltovku, šatku, alebo si kúpte slnečný klobúčik. Predávajú ich na každom rohu. Nezabudnite na slnečné okuliare. Neodporúčam kupovať ich v pouličných obchodoch a na bazároch. Sú tam pomerne lacné a taká je aj ich kvalita. Ak vám vydržia viac ako dva týždne, mali ste šťastie na jedny z kvalitnejších. Rátajte s možnosťou, že vás sklame aj ochranný faktor, a pribaľte si kvalitné prípravky po opaľovaní a na spálenú pokožku. V tom horšom prípade môže vaša pokožka pohroziť alergiou, ktorá zvykne neznesiteľne svrbieť. Zídu sa vám preto aj lieky na upokojenie.

.

Na čo ďalšie si dať v Turecku pozor a ako bojovať s nečakanými nástrahami, o tom si na www.obcasnecas.ukf.sk prečítate už o týždeň!

autorka článku a foto: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.