„Politika jedného dieťaťa“ oslávila v Číne 30 rokov. Blahoželáme…

Blahoželáme skôr ironicky. Začiatkom roka sa v Číne hovorilo o možnosti „Politiku jedného dieťaťa” zrušiť. Vládnuca komunistická strana však počas uplynulých dní rozhodla o jej predĺžení. Minimálne na 10 rokov. V nasledujúcom článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o „obľúbenom” potrate dievčat, o tom, ako vysokoškolský profesor stratil prácu, lebo potrat druhej dcéry odmietol, ako aj o únosoch barmských žien a ich predaji čínskym ženbychtivým mladíkom.

Ktorá žena môže otehotnieť?

Súčasné čínske zákony dovoľujú otehotnieť iba vydatej žene, ktorá má viac ako 20 rokov. Manželia, ktorí žijú v meste môžu mať jedno dieťa, v niektorých vidieckych oblastiach sú povolené dve deti. Ak „prešvihnú” tento limit, nasleduje vysoká finančná pokuta, hrozba vylúčenia z bezplatného zdravotného a školského systému.

Ak sa narodíte ako chlapec, máte šťastie - prežijete...Dcéru si nezabijem

Doplatil na to aj istý vysokoškolský profesor politológie, ktorý nedokázal poslať svoju manželku na potrat. Úrad pre plánovanie rodiny mu udelil pokutu vo výške 25 tisíc eur a nátlakom na jeho zamestnávateľa – univerzitu dosiahol, aby ho prepustili a zbavili profesúry. Teraz je nezamestnaný a na protest sa ponúka do otroctva.

Dodržať populačné limity

Známe sú prípady žien, ktoré nepoužívali antikoncepciu, a keď otehotneli druhýkrát, špeciálne vidiecke pracovníčky pre ženské veci ich nahlásili a boli nútené ísť na potrat a podstúpiť sterilizáciu. Toto opatrenie zaviedli miestni funkcionári z obáv prekročenia populačných limitov.

Obete politiky

Podľa istého britského dokumentu, je 95% sirôt v Číne ženského pohlavia. Dokument ukazuje opustené deti v niektorých čínskych štátnych sirotincoch, ktoré v špine a biede čakajú na smrť. Sú obeťami práve „Politiky jedného dieťaťa”.

Potraty motivované pohlavím dieťaťa

Čínska vláda zakázala rodovo motivované potraty ako aj ultrazvukové vyšetrenie na určenie pohlavia dieťaťa. Napriek tomu je realita úplne iná. Lekári ich vykonávajú a lacné ultrazvukové vyšetrenie si môžu dovoliť aj tie najchudobnejšie ženy. Počet nenarodených (alebo usmrtených tesne po pôrode) dievčat neustále narastá. V súčasnosti pripadá na 119 mužov len 100 žien. Hovorí sa o sociálnej kríze.

Zvýhodnené dievčatá?

Aktuálne sa čínska vláda snaží predísť potratom tým, že plánuje zlepšiť finančnú situáciu rodinám s dievčaťom. Avšak podľa zaužívaného chápania tradičných Číňanov je pre rodiny výhodnejšie mať chlapca. Najmä čo sa týka vidieckych oblastí. Ide najmä o praktické dôvody: syn môže pracovať na farme, byť pokračovateľom mena rodiny, môže sa starať o rodičov v staršom veku, zatiaľ čo dcéra sa stane súčasťou rodiny manžela.

Únosy žien na dennom poriadkuPrestarnutých ľudí je v Číne už teraz viac ako 20 percent.

Nelegálne obchodovanie a únosy žien budú len narastať. Služby na objednávanie neviest sú už teraz veľmi obľúbené. Za poplatok 2 400 dolárov sa dovážajú nevesty pre čínskych mužov z rôznych krajín. Najmä však z Barmy a Vietnamu. Vedci predpokladajú, že o desať rokov bude v Číne o 30 miliónov viac mužov ako žien v „sobášnom veku”. (V súčasnosti je ich 18 miliónov.)

Čína je rozmaznaná, obézna a starne

Podľa odhadov odborníkov sa počas uplynulého 30-ročného obdobia nenarodilo 400 miliónov detí. Čínski predstavitelia sa bránia tým, že to zabezpečilo väčší životný štandard. Jedináčikovia sú tak viac rozmaznaní, je o nich maximálne postarané a väčšina z nich trpí obezitou. Svet ich pozná ako tzv. „Cisársku generáciu”. Už v súčasnosti prestarnutá čínska populácia bude v budúcnosti iba narastať. Dospelí Číňania neprejavili ani záujem starať sa o zostarnutých rodičov. Boom výstavby domovov dôchodcov je preto v Číne očakávaný.

Tento problém je globálny a týka sa aj iných krajín Malej Ázie, ako je India či Južná Kórea. Avšak ani nespokojnosť zahraničia a kritika organizácií na ochranu ľudských práv nič nezmôžu. Cieľom Číny je zo súčasných 1,3 miliárd obyvateľov znížiť populáciu na 600 miliónov.

autorka článku: Soňa Borovská
foto: scumdoctor.com, postoy.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “„Politika jedného dieťaťa“ oslávila v Číne 30 rokov. Blahoželáme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.