Seminár slovenského filmu na literárnu nôtu

SSF COLOR LOGOUž po tretíkrát Občianske združenie Artéria v Aule UKF organizuje Seminár slovenského filmu. V dňoch 22. – 26. novembra si budete môcť zadarmo vychutnať klasické slovenské filmy spracúvajúce námety z literárnych diel, bohatý sprievodný program a diskusiu s osobnosťami slovenského filmu.

navstevnici-si-prehliadnu-aj-originalne-filmove-plagatyOZ Artéria vzniklo pri časopise študentov estetiky Art(eria) a sústreďuje sa na usporadúvanie kultúrnych akcií ako Dni hispánskej kultúry alebo Najtart. Seminár slovenského filmu sa už pomaly stáva v Nitre tradíciou. Ústrednými témami predošlých ročníkov boli Človek zápasiaci – či už so spoločnosťou, konvenciami alebo osudom – a Bod zlomu, ktorý sa zameral na zmeny po roku 1989. Na otázku, prečo sa teraz seminár zameriava na adaptáciu literárnych diel, nám Stanislav Ďurek, PR manažér podujatia, odpovedal: „Adaptácie literárnych diel majú v slovenskom filme nezastupiteľné miesto. Je to samozrejmé s ohľadom na to, že literatúra bola kinematografii zdrojom inšpirácie už od jej vzniku. A možno práve toto je ten dôvod.” Tento rok štvorčlenný dramaturgický tím vyberal spomedzi 150 titulov.

Slávnostné otvorenie tretieho ročníka bude o 18.00 h v Aule UKF. Hlavný program bude tvoriť až sedemnásť klasických slovenských filmov. Spomeňme napríklad Sladký čas Kalimagdory v réžii Leopolda Laholu na motívy románu Jana Weissa Spáč ve zvěrokruhu, Sladké hry minulého leta Juraja Herza podľa poviedky Muška francúzskeho spisovateľa Guya de Maupassanta alebo Varúj..! režiséra Martina Friča. Všetkým filmom bude predchádzať lektorský úvod študentov estetiky.

Tak ako po minulé roky, aj tentoraz príde na seminár niekoľko významných hostí, ktorí budú následne diskutovať s návštevníkmi. Svoj film Nylonový mesiac z roku 1965 príde 23. novembra o 19.00 h uviesť režisér Eduard Grečner. Diváci ho môžu poznať vďaka drámam Drak sa vracia alebo Pozemský pokoj. Zúčastní sa aj režisér Tretieho šarkana Peter Hledík a Marian Urban, producent a spoluscenárista filmu Rivers of Babylon, pričom oba filmy budú premietané aj na SSF.

PrintSeminár slovenského filmu však nezahŕňa len projekciu titulov, ale tiež sprievodný program. V priestoroch Auly UKF sa bude konať vernisáž filmových plagátov. V Univerzitnom tvorivom ateliéri sa budú premietať nové slovenské filmy a 22. novembra sa tu bude konať vedecké kolokvium, z ktorého bude neskôr zostavený zborník. Prednáškami nás poctia okrem iných docent Martin Ciel, docentka Jelena Pašteková a profesor Tibor Žilka. SSF nám ponúkne aj koncerty v kaviarni Music a Cafe v OC Centro Nitra. Konkrétne to bude skupina SANDÁLE, ktorá sa predstaví 22.11. o 21.00 h, a Back to Basics, ktorá nám zahrá 26. novembra o 20.30 h (na tento koncert už ale nebude vstup zadarmo). Bližšie informácie získate na stránke www.ssf.sk, kde nájdete aj podrobný popis premietaných filmov a kompletný rozpis hlavného i sprievodného programu.

A ako môžete prispieť k SSF vy? Stanislav Ďurek to opísal veľmi výstižne: „Prispejete tým, že sa zúčastníte. Nakoľko je seminár zadarmo, podporíte najmä slovenský film. Čo môže byť prínosnejšie pre umenie, ako jeho vnímanie a zamyslenie sa nad jeho hodnotou? Slovenská kinematografia má čo ponúknuť, preto všetkých srdečne pozývam, aby sa prišli o tomto fakte presvedčiť.”

autor: Lukáš Božik
foto: ssf.sk, sfd.sfu.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.