SVIEČKOVÝ POCHOD Nitra 2010

svieckovy-pochodUž 22 rokov patrí prvý deň v mesiaci december Svetovému dňu boja proti AIDS. Symbolom sa stala červená stužka, ktorá vyjadruje solidaritu tým, ktorí už tejto chorobe žiaľ podľahli. Od roku 1985 bol vírus HIV zistený u 183 občanov SR, z čoho 147 bolo mužov a 36 žien.

Možno si kladiete otázku: „Aká je situácia výskytu AIDS v okolitých krajinách. Je situácia podobná ako u nás” ? Tak napríklad v Českej republike je HIV pozitívnych osôb asi 900, v Maďarsku približne 2 000 a Poľsku asi 5 000. Najhoršia situácia je na Ukrajine, kde je podľa odhadov viac ako 100 000 nakazených osôb vírusom HIV.

Treba podotknúť, že počet HIV pozitívnych neustále narastá a dostupné štatistiky zahŕňajú len počet identifikovaných HIV pozitívnych osôb, no predpokladá sa, že skutočný počet HIV pozitívnych je omnoho vyšší. Na svete sa denne infikuje 6 800 ľudí a na následky AIDS zomiera každý deň viac ako 5 700 osôb. Predpokladá sa, že na svete je vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti infikovaných celkovo 33,2 milióna ľudí, z toho 2,5 milióna detí..

V súčasnosti existujú tri možné spôsoby prenosu vírusu HIV. Prvým a zároveň najčastejším spôsobom prenosu je nechránený pohlavný styk. Druhým spôsobom prenosu vírusu HIV je krvnou cestou, a to napríklad podaním infikovanej krvi alebo krvného preparátu. Tohto spôsobu prenosu sa v súčasnosti už nemusíte báť, lebo všetci darcovia krvi na Slovensku sú kontrolovaní, či ich krv nie je infikovaná vírusom HIV. Narkomani sa najčastejšie vírusom HIV nakazia pri spoločnom používaní nesterilných ihiel a striekačiek. Tretím a zároveň posledným spôsobom prenosu HIV je z infikovanej matky (HIV pozitívnej matky) na dieťa, a to buď počas tehotenstva, pôrodu, alebo pri dojčení materským mliekom.

Mali by sme si uvedomiť, že v zdraví máme tu najvyššiu hodnotu, o ktorú môžme veľmi rýchlo prísť našou neopatrnosťou.

Cieľ Sviečkového pochodu:
–         demonštrovať solidaritu s ľuďmi  žijúcimi s HIV/AIDS
–         uctenie si pamiatky obetí AIDS
–         vzbudenie pozornosti verejnosti a mobilizovanie spoločnosti v boji proti HIV/AIDS
–         poskytnutie základných informácií o možnostiach ochrany,nákazy,prenosu,príznakov  a liečby pohlavne prenosných chorôb a HIV/AIDS

Organizátori akcie :
–         Územný spolok Slovenského Červeného kríža Nitra
–         Združenie  STORM  Nitra
–         Mesto Nitra
–         Mestská polícia  Nitra

Termín konania :   1.december 2010 od 16.00 do 18.00 hodiny

Miesto konania :
–         Pešia zóna Štefánikova tr.
–         Svätoplukovo námestie pred DAB

Spracovali:
Barbora Bengyáková, riad.ÚzS SČK Nitra
Mgr. Andrea Hugáňová, Združenie STORM Nitra
Mgr.Miroslav Duchoň, preventista koordinátor,Mestská polícia Nitra

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.