Alkohol náš každodenný alebo kultúra slovenská

Jozef Gregor Tajovský písal veľké množstvo poviedok. Určite si ich mnohí pamätáte, či už ste ho čítali radi, alebo nie. Raz napísal aj poviedku s názvom „Aby odvykali”. Rozoberal tu problém alkoholizmu, ktorý v istej dedine nabral také rozmery, že rodičia nútili svoje deti piť alkohol. Prečo? Dôvod bol prozaický. Rodičia nechceli, aby sa im deti smiali, keď chodili z krčmy domov opití.

Pravdou je, že opití ľudia nie sú smiešni, skôr naopak. Nedávno som stretol v nákupnom centre pri pokladni študenta, ktorý bol na prvý pohľad poriadne vyvedený z miery. Po krátkom „vysoko intelektuálnom” rozhovore som počas platenia za nákup počul z úst predavačky: alkohol-nas-kazdodenny-alebo-kultura-slovenska-bez-popisku„Z toho riadne tiahlo!” Áno, môžem to sám potvrdiť. Empirickým pozorovaním som taktiež zistil zmienený fakt.

Možno si poviete, že je to normálne alebo že podobné hlúposti ani nemusím písať. Otázkou však je, prečo si to poviete? To, že takmer všetci Slováci pijú, je krutá štatistika, ktorá ako jedna z mála drží popredné miesta svetových rebríčkov. Vedel to už Tajovský, vieme to aj my. To je dobré. Horšie však je práve to, že sa nám to zdá úplne normálne. A najhlúpejšia na tom všetkom je skutočnosť, že sú to práve mladí ľudia, študenti, budúcnosť národa, „inteligencia”, ktorá sa sama takto ničí. Bezdôvodne.

Skutočne, za štyri roky štúdia na gymnáziu som nedokázal pochopiť, prečo sa moji spolužiaci tak veľmi tešia na piatok, z ktorého si aj tak nikdy nič nepamätajú. Načo sa má človek zabávať, keď si z tej zábavy nič nepamätá? Čo z toho má okrem raňajšej bolesti hlavy a množstva trápnych situácií, do ktorých sa dostal z dôvodu intoxikácie vlastného organizmu? A prečo je vôbec také zložité odpovedať na túto jednoduchú otázku?

To je množstvo otáznikov, na ktoré dostávam len jednu reakciu: opi sa a uvidíš. Naozaj univerzálna odpoveď s nulovou informačnou hodnotou, ktorá o svojom pôvodcovi hovorí, že sám odpoveď nepozná. A to je vlastne to, čo ma na celej tejto záležitosti zaráža. Keď niečo robím, mal by som vedieť prečo. Mal by som poznať svoje dôvody. Zvlášť, ak sa jedná o niečo, čo mi môže uškodiť. Neverím už v to, že raz by Slováci mohli piť menej, verím však, že keď sa nás raz niekto opýta: „Slováci, prečo pijete?”, budeme mu aspoň vedieť odpovedať.

autor článku: Marek Čabák
zdroj foto: oregon.gov

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.