Čierna láska

cierna-laska-kavickaV minulom čísle ON ste sa dozvedeli pár užitočných informácií o energetických nápojoch. Zdravším a zaručene najpopulárnejším životabudičom všade na svete však ostáva káva. Čierny mok, ktorý sa pre mnohých nestal len symbolom rannej pohody, ale statočnou závislosťou.

Čo je káva?

Káva je plodom kávovníka Coffea, ktorý patrí do čeľade marenovitých rastlín. Pestuje sa po celom svete, najviac v oblastiach okolo rovníka. Existuje niekoľko stoviek druhov kávovníkov, najznámejšie sú Coffea Arabica, Canephora Liberica. Barista Eugen Hirič za nemenej významný považuje aj štvrtý typ, Exelsa. “Hoci pre jej horkú chuť nie je až tak vyhľadávaná, je nutné ju spomenúť,” tvrdí. Najznámejšie a hospodársky najdôležitejšie sú Arabica a Canephora, nazývaná aj Robusta. Najkvalitnejšia je Arabica (70% celkovej produkcie kávy), obľúbená pre svoju jemnú chuť. cierna-laska-kavaMálokto však vie, že obsahuje poznateľne menej kofeínu ako jej konkurentka Robusta. Kvalita a spracovanie kávy Arabica sa však, samozrejme, odráža i na jej cene.

História kávy

O pôvode kávy a jej blahodarných vplyvoch existuje mnoho legiend. Pôvod kávy nepoznal ani jeden z najväčších botanikov svojej doby Carl Linné, ktorý ju klasifikoval ako arabskú. Káva však pochádza z Afriky, z oblasti Etiópie, kde dodnes rastú divoké kávovníkové kríky. Podľa jednej z mnohých povestí kávu objavili pasúce sa kravy, ktoré boli po zožratí bobúľ nápadne čulé. Ich pastier Kaldi si to všimol, a tak na vlastnej koži vyskúšal ich povzbudzujúce účinky.

Spôsoby prípravy kávy

“Najvyššou formou prípravy je espresso, najstaršou zas turecká káva a najčastejšou zalievaná. Spôsobov je nespočetné množstvo, či už presso, kapučíno alebo moka, ku každému sa viažu určité pravidlá ako čas prípravy, teplota vody, s ktorou sa pracuje, a v konečnom dôsledku postup. Ak by som mal špecifikovať každý jeden, strávili by sme spolu noc. 🙂 Určite však odporúčam nezalievať kávu úplne vriacou vodou. Optimum je tých 85 až 92 stupňov, ale takisto sa to líši od typu k typu,” vysvetľuje Eugen Hirič. “Najjednoduchšie a zároveň najdrahšie je investovať do kvalitného kávovaru. Pre skutočných labužníkov sa táto investícia vráti v niekoľkonásobnom pôžitku.”

Pozitíva verzus negatíva

Najväčším pozitívom tohto nápoja je zaiste doplnenie energie a oddialenie potreby spánku. “Čím viac kávy niekto pije, tým lepšie sú jej účinky na fungovanie pamäti,” cituje Reuters Karen Ritchieovú, autorku francúzskej štúdie. cierna-laska-kava_spanokTri šálky denne zlepšili pozorovaným ženám verbálnu pamäť o 33% a vizuálnu o 18% oproti tým, ktoré pili iba jednu denne. U mužov k zlepšeniu pamäti nedošlo. 🙂 Tak či onak, názory na kávu sa líšia z inštitúcie na inštitúciu. V jednom základnom bode sa však zhodujú, a to v tom, že dlhodobé pitie kávy znižuje výskyt degeneratívnych ochorení, pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam a má výrazné antioxidačné účinky. Jej pozitívny vplyv sa prejavuje aj pri vonkajšom použití na liečbu celulitídy či vlasové zábaly. Kofeín je taktiež prísadou mnohých krémov a telových mliek. Čo negatíva? Pravidelné pitie kávy skracuje dlhodobo spánok a konzumácia veľkého množstva spôsobuje poruchy spánku. Veď nie nadarmo sa hovorí: “Všetkého veľa škodí.”

Ak sme Vás aspoň trošku navnadili a zatúžili ste po tejto lahôdke, barista Eugen Hirič nám prezradil pár tipov, ako má správne presso vyzerať: “Ak je espresso slabé a chutí ako voda s kávou a krém navrchu zmizne hneď ako pred vás položia šálku, káva tiekla prirýchlo, a naopak, ak je trpká, až spálená a na kréme sú tmavšie fľaky, tak príliš pomaly. Dobré espresso má lahodnú chuť, 3-5 milimetrový krém svetlohnedej farby bez škvŕn a dobre nahriatu šálku. Je výsledkom dobrej práce pri správnej teplote, tlaku a hlavne správneho času, za ktorý voda pretečie. Každý barman či čašník pracujúci v kaviarni, resp. reštaurácii, tieto zásady musí poznať. Takisto musí pracovať s názvoslovím krajiny podľa toho, aký typ kávy používajú – či taliansku alebo francúzsku, a podobne. Jednotlivé typy káv ako napríklad kapučíno sa odlišujú aj v príprave v jednotlivých krajinách.”

autorka článku: Žofia Drugdová
zdroj foto: 123rf

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.