Každý mieša karty inak

minulost-ta-dostaneProjekt Slovensko píše román: Minulosť ťa dostane, Evitapress a Martinus.sk (2009). 248 strán.

Slovensko začalo písať román. Obrátilo kartu a osud Igora s Evou sa prvýkrát nadýchol. Literárne deti – bezdomovci prešli perami niekoľkých mám i otcov, aby našli koniec svojej cesty, vytúženú poslednú stranu. Aby našli domov v podobe knihy, prvého spoločného slovenského románu a zároveň interaktívnej spolupráce viacerých autorov.

minulost-ta-dostaneInternetové kníhkupectvo Martinus.sk prišlo s týmto knižným projektom koncom mája roku 2009. Nápad zaujal, mnohé doteraz schovávajúce sa postavičky literárneho sveta dostali impulz a narodila sa kniha. Ako to už býva, až po zrodení skutočnej lásky. Tentoraz lásky k písaniu.

Príbeh románu je skutočne zmesou rôznych myšlienok. S prvou začína Evita, ktorá necháva hladinu pomerne tichú. S pribúdajúcim počtom autorov však do deja vstupujú nielen vlny, ale aj mafia, obchod s bielym mäsom alebo ruská plastická chirurgia. A na lásku či sladké esemesky od priateľov nie je čas. Prichádzajú nevybavené rodinné účty, každý sa stáva niekým iným, každý túži vyhrať vo vlastnej hre. Problém je len s kartami. Tie si každá postava zamieša sama, no nasledujúci pisateľ jej poradie vykladania žolíkov zmení a primieša i nejaké to eso. Kvôli zápletke.

Ozaj, nezapleťte sa do množstva postáv, ktoré v románe vystupujú! V každej z dvadsiatich kapitol pribudnú nové mená, k starým novšie vlastnosti. Karty charakterov ukážu rub aj líc, v závislosti od autora, ktorý nimi bude na daných stránkach manipulovať. Ukážu mužsko-ženské písanie, písanie dokopy, bez feministických narážok či mužskej veľkoleposti.

Minulosť nás dostane. Dostane nás práve v tom, že už ani román nemusí byť dielom jedného autora, že nielen literatúra, ale i veci sa v prozaickom svete menia. Mení sa aj počet spisovateľov. Tí vďaka tejto knihe konečne zavreli svoju zásuvku a otvorili Word spolu so svetom ľudských životov, ktoré sa po dobre odvedenej práci v papierovej podobe čítajú celkom príjemne.

autorka článku: Kristína Lišková
zdroj foto: evitastore.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.