Lyžovať či nelyžovať?

lyzovat-ci-nelyzovatPlavky, slnečník a záhradný gril dávno odložené. Aj to je jeden z ukazovateľov, že momentálne prežívame zimu a čakáme alebo si už užívame snehovú nádielku. Jedným zo spôsobov, ako sa dá táto jedinečnosť zimy využiť, je lyžovanie. Nasledujúce riadky vám o tomto športe povedia viac.

V prvom rade si treba odpovedať na základné otázky: Mám už s lyžovaním skúsenosti? Ako často lyžujem? Aké svahy vyhľadávam? Koľko chcem vlastne do svojho výstroja investovať? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky vám môžu pri nákupoch výrazne pomôcť. Lyže rozdeľujeme do štyroch základných kategórií: lyže univerzálne – Allmountain, Lady, Allround; lyže športové – Race, Slalom, Cross; lyže pretekárske – S-slalomky, G-obráčky, a napokon lyže špeciálne – Freestyle, Freeride, Telemark, Snowblades. Kedysi na drevených, dnes máme možnosti najrôznejších tvarov, veľkostí či fariebAk nie ste Hermann Maier, kategóriu pretekárske lyže môžeme nechať tak. Univerzálne lyže, prípadne športové, to je kategória venovaná tým, ktorí sa možno práve túto zimu rozhodli začať lyžovať. Každý pár lyží je niečím špecifický, má svoje osobité vlastnosti a inak sa správa na tom ktorom svahu. Rozdiely sú v dĺžke lyží, ich tvarovaní, v použitých výstuhách, vo veľkosti jadra (stred lyže) a veľkosťou vykrojenia. Ak nemáte svoj obľúbený „štýl”, poslúžia vám Allmountain lyže, ktoré vás nesklamú na žiadnom povrchu. Skúsenejší siahnu radšej po športových lyžiach, ktoré sú upravené na vyššie nároky majiteľa. Tí, ktorí zasa vo svojich snoch nevidia nič iné, len freestyle a freeride, zasnežené skaly, vysoké prevýšenia a obrovský adrenalín, si budú musieť priplatiť za špeciálne.

Je ťažké označiť tie najlepšie lyže, pretože také neexistujú. Najpredávanejšie sú väčšinou tie, vďaka ktorým zjazdári vyhrávajú podujatia. Často teda platíme skôr za značku. Jednoznačne sa však pri kúpe treba poradiť s predajcom. Toho ale vo veľkoskladoch nehľadajte. Lyžiarsku výstroj od ponožiek až po okuliare určite nepodceňujteLepšie sú preto malé špecializované obchody s odborným personálom, ktorý vám ochotne pomôže lyže vybrať, prípadne objednať a môžete sa tešiť. Šťastie v podobe dobrých lyží sa môže pritrafiť aj v bazáre. Dávajte si ale pozor! Lyže kúpené na týchto miestach už nevrátite, pretože nakupujete bez bločku. Riziko tu teda je, ale niekedy sa ho oplatí podstúpiť. Lyže sa dajú zhodnotiť podľa sklznice, teda spodku lyží a hrán. Ak už na prvý pohľad vidíme, že sklznica je výrazne doškriabaná, očividné sú ryhy až jamy a hrany sú tupé, prípadne až zubaté, je jasné, že lyže si už svoje prežili. Všetko ale záleží od pôvodného majiteľa, ktorý takéto poškodenia mohol vytvoriť aj počas jednej nepodarenej lyžovačky.

Zabudnúť však nesmieme ani na lyžiarky, ktoré, ak nám nesedia, pokazia celú lyžovačku. Buďte teda aj v tomto smere opatrní. V neposlednom rade sú aj palice a poriadny výstroj. Určite netreba podceňovať dobré oblečenie. To by malo byť vzdušné, pretože lyžovačka je aj o „namakaní sa” a spotiť sa pri veľkých mrazoch a rýchlostiach je pre zdravie veľmi nebezpečné. Ďalej by oblečenie nemalo prefukovať a po páde by z neho nemal byť problém striasť sneh. Stále viac rozšírenou je aj prilba. Človek nemôže vedieť, čo alebo koho stretne na svahu, preto práve prilba môže byť prvkom, ktorý vám zachráni život. Ak sa niekto rozhodne lyžovať, treba si pripraviť nemalý balík peňazí, ktorý investuje. Ale aj v tomto smere sa veľa vecí dá vybaviť za výhodný groš a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že keď raz začnete, už neprestanete. Vidíme sa na svahu!

autor článku: Jozef Rybár
foto: tvrtm.cz, vyhras.to.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.