Vianoce vo Viedni

Vianoce - ViedeňJe chladný zimný deň a mrazivý vetrík fúka do tváre. Z oblohy na rukavice padajú milióny kryštálikov zamrznutej vody. Vianoce klopú na dvere a spolu s nimi príjemná vianočná atmosféra, posilnená vôňou trdelníkov a škorice. Viete si predstaviť lepšie miesto na vychutnanie si vianočnej pohody než vianočné trhy?

Magický nádych Vianoc nám prinášajú aj nemálo známe viedenské trhy, a to dokonca už od 14. novembra.  Hneď po príchode na najznámejší trh na Rathausplatzi nás poteší pohľad na famózne stromčeky vyzdobené svetielkujúcimi srdiečkami či hviezdičkami. Vianočnú náladu v nás evokuje aj výzdoba „à la Santa Claus”, množstvo svetielok a sviatočných postavičiek.

Pokiaľ vám slovné spojenie vianočné trhy pripomínalo aj tlačenicu s ľuďmi, tu sa príliš obávať nemusíte, aj keď výnimka potvrdzuje pravidlo. Stánky sú rozložené na enormne veľkej ploche, o ich počte ani nehovoriac. Teplé a komfortné topánky jednoznačne neoľutujete. Nakoľko  poveternostné pomery v našich zemepisných šírkach nezvyknú byť také idylické ako naše predstavy a ak na vás po istom čase predsa padne únava a nohy budú v jednom ohni, spojte príjemné s užitočným a oddýchnite si v blízkej radnici. Neďaleko nájdete prírodovedecké múzeum, pred ktorým sa takisto rozprestierajú vianočné trhy, ktoré stojí za to navštíviť.

Vianočné trhy vo Viedni

Sortiment sa dá prirovnať k tomu na našich trhoch, no ceny sa pohybujú vo vyšších medziach. Od sladkostí od výmyslu sveta, na ktorých si pochutí nejeden mlsný jazýček, cez vianočnú výzdobu, rukavice, šály, obrusy a darčekové predmety, až po menej typické vianočné predmety, ako napríklad chutné plyšové hračky či balóniky.

Koho iritujú koledy a klasické vianočné piesne, odporúčam obchádzať Rathausplatz na míle. Už z diaľky totiž počuť vyhrávajúci betlehem. Naproti tomu, milovníci klasického vianočného alkoholu sa tu stratia v záplave punču. Bol by hriech neochutnať menej tradičné sladkosti, akými bezpochyby jablko v karameli a jahody v horúcej čokoláde sú.

Viedenská radnica

Vo Viedni nájdeme aj množstvo ďalších trhov, napríklad Freyung, Heiligenkreuzerhof a Karlsplatz. Na svoje si príde naozaj každý a pokiaľ sa Vám nechce cestovať za Vianocami za hranice Slovenska, v Nitre sme začali 4. decembra pred Divadlom Andreja Bagara. Zostáva mi povedať už len jediné: „Fröhe Weihnachtan!”

autorka článku a foto: Veronika Mráziková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.