Keď máte v pätách knihu

Jano Hargaš: Mám v pätách mafiu. Žiť a pomôcť bratislavským mafiánom! Alebo zomrieť! Slovenský spisovateľ (2010). 256 strán.

Predstavte si, že ste Peter. Máte pravidelnú stravu, odvoz do školy, slabých pätnásť rokov a jednu stratenú sestru. Ste hrdina trochu papierovej sily, bez mamy neviete použiť ani električku a v jeden deň vám ako naschvál neznámy chlap zverí do rúk pomerne dôležitý kufrík.

ked-mate-v-patach-knihu-bez-popiskuPredstavte si, že vám ide o život, o ktorom máte iba miligram vedomostí. Lebo v škole predsa radi hustia do hláv matiku. Okrem toho ste sám, v pätách máte mafiu – alebo aspoň práškami nabitých slovenských chlapcov z hlavného mesta. Jednoducho gorily. Správaním aj IQ. Ich cieľom je nájsť vás, vašou túžbou vec presne opačná.

Predstavte si akčný román, ktorý neponúka lacné americké zvrat(k)y ani terapiu šokom. Ponúka príbeh vhodný na zasadenie do kyprej slovenskej pôdy knižnej, ale i spoločenskej. Pretože Slovensko už nie je krajinou krojovaných dievok a valašky dnes poniektorí vymenili za zbraň trošku ťažšieho kalibru. Tlsté reči, mastný úsmev, bohurovnosť. Kniha s postavami je na svete!

Skúste si predstaviť čitateľskú verejnosť. Tú, ktorá miluje ťažké diela, no aj takú, čo rada plače už po prvej stránke knihy. Niekde medzi dajte tých, ktorým sa páči kniha Jana Hargaša, študenta žurnalistiky UK a moderátora relácie L.O.V.E. Mám v pätách mafiu je napriek podaktorým označeniam za „slohovú prácu” zaujímavou knihou. Je to niečo nové, živé, napínavé a čitateľné zároveň. Niečo, čo nám dokonale ladí k poličke alebo zapadne do teplej postele krátko po jedenástej.

Na záver – skúste si ešte predstaviť hlboký les. Neznámu krajinu, vyhladovaný žalúdok, vaše skrehnuté telo bojujúce proti decembrovej víchrici. Márne. Otočíte sa. Na chvíľu. Len na taký čas, aby ste zistili, že máte v pätách… zaujímavú novú knihu. Viem, možností je veľa, ale čo by ste v tej chvíli urobili vy?

autorka článku: Kristína Lišková
zdroj foto: peterbook.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.