O „papierovej“ kultúre

vesele-vianoce-za-030-kcsPohľadnica dnes začína strácať to, čo sama obsahuje. Pohľad. Práve z neho nám postupne mizne, rovnako ako listy či preplnené poštové schránky. Internet však neukradol len vianočné pozdravy. Navždy odstránil predponu „tele” v slove telegram, a tak nám zostal iba telefón, televízor, telenovela…

Nadšenci „papierovej” kultúry postupne opúšťajú rady na poštách. Prídu domov a v teple svojej obývačky vyberú z vygooglovanej stránky pohľadnicu virtuálnu. Tej papierová partnerka môže konkurovať iba veľmi ťažko. Internetový pozdrav dokáže blikať, hýriť farbami, meniť sa, ale i prísť do schránky dotyčného v skutočne krátkom čase. V čase, ktorý by nepredbehla ani dnešná prvá trieda.

Elektronické blahoželania medze fantázii nekladú. No nevedia nám sprostredkovať pisateľa tak, ako to dokázala pohľadnica. Krivé písmo, sem-tam hrúbka alebo nedokonale vygumované linajky – na pohľadnici predsa riadky nemohli skákať! Čo keby nás pani poštárka za to vysmiala! Lenže milá pani poštárka už tiež nosí viac šekov ako listov, viac letákov ako pohľadníc. Jej zamestnávateľ sa takisto prispôsobil rýchlej dobe. Od roku 2007 neposkytuje telegramovú službu. Táto, pre mnohých „opovážlivosť”, niesla v sebe hrozivé percento úpadku (83,3 % od roku 2000 do roku 2005!) počtu telegramov. Ja som telegram nedostala nikdy. Živo si však pamätám na to, ako bolo súčasťou slovenčinárskych osnov v škole naučiť sa ho vypísať správne.

znamky-by-ste-v-mailoch-hladali-marne

Teraz ľudí nik neučí písať esemesky, maily. Elektronická kultúra nemá také prísne pravidlá ako mala tá papierová. Nemá ozdobené obálky, známky či olepené jazyky od nich. Má svoju rýchlosť a bezhraničnosť, ktorá vo veľkom prevyšuje akékoľvek iné hodnoty.

Našou prvou slovenskou pohľadnicou, ktorá prešla poštovým stykom, bol Pozdrav z Oravy z roku 1897. Ak dokázala pohľadnica fungovať vtedy, bolo by smutné stratiť ju v čase, keď sa v našej schránke objaví už na druhý deň. Odoslať pozdrav s bradatým červenomužíkom a zaželať rodine príjemné sviatky. Aj to by mohla byť jedna z mnohých vianočných tradícií, jeden krátky návrat k papierovým zvyklostiam.

vesele-vianoce-za-030-kcs

autorka článku a foto: Kristína Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.