Ranč u starého otca

Začítajte sa do dobrej knihy...Chcete si oddýchnuť a zabudnúť na starosti pri riadkoch romantického príbehu? Máme pre vás ďalší knižný typ. Na pulty kníhkupectiev sa v uplynulých dňoch dostal ďalší román známej slovenskej autorky Táne Keleovej-Vasilkovej s názvom Ranč u starého otca.

Hlavnou predstaviteľkou ženského románu je asi štyridsaťročná žena Julka, jej dospievajúca dcéra Tamara a priateľky, ktoré jej život privedie do cesty. Príbeh sa odohráva v pokojnom prostredí domu, ktorý zdedila po starom otcovi a po rozvode sa stal ich domovom. Julka ho dala prestavať na ranč s koňmi a inými zvieratami, ktorý spolu so zdravou stravou a výletmi do prírody ponúka svojím hosťom oddych ďaleko od mesta. Spolu s pomocníčkou sa stará o celý jeho chod a borí s problémami, ktoré osamotenú podnikateľku, ženu, matku neobchádzajú ani náhodou. Jej najväčšou oporou je jej dcéra Tamara, do ktorej života patrí škola ďaleko od domova a Laco, chlapec z dediny.

Táňa Keleová-Vasilková: Ranč u starého otcaDo Julkinho života postupne prichádza viacero mužov.

Najskôr Jozef, muž z kraja, ktorý pomáha občas s mužskými prácami okolo ranča, potom Juraj, 28-ročný chalan s neuveriteľným sexepílom a spaľujúcimi očami, Oliver v roli ovdoveného otecka. Hoci sa zdá, že kniha je plná ľúbostných a citových pletiek, autorka nás nenudí zbytočnými siahodlhými opismi. Napriek tomu dokáže čitateľku vtiahnuť do deja. Citové vzplanutia však korešpondujú vždy s rozumovým vnímaním Julky, ako zrelej ženy a podľa toho sa aj vyvíjajú.

Príbeh, tak ako predchádzajúce romány z pera autorky, je blízky Slovenkám nie len názvami miest, kde sa odohráva dej, ale aj názormi, ktoré prislúchajú jednotlivým postavám. To môžeme vidieť aj pri osude Katky, dievčaťa z dediny, ktoré sa rozhodne Julka zamestnať ako pomocníčku. Príznaky Katkinho tehotenstva však nedajú na seba dlho čakať, a tak vysvitne, že sa stala obeťou sexuálneho zneužívania zo strany jej bývalého šéfa. Keďže Katkina mama je tvrdá žena, ktorá neznesie, že jej dcéra čaká nemanželské dieťa, Julka ponúkne Katke nocľah.

Do Julkinho života tak prichádza aj bývalá modelka Anna s dcérou Danielkou, brat Boris so svojou panovačnou manželkou..

Zlom v deji…

…tvorí náhla nehoda Tamary, po ktorej upadá do kómy. Julkin svet sa obracia na ruby. Odchádza do mesta a dni trávy v nemocničnej izbe pri Tamarinej posteli. Trpké chvíle jej pomôžu prežiť jej priatelia Katka, Jozef, ako aj Juraj a Oliver, či bývalý manžel Karol alebo Viktor, lekár starajúci sa o Tamaru.

Samozrejme, že autorka životné príbehy iba nevyratúva, ale robí z postáv priateľov, alebo nepriateľov hlavnej hrdinky, a tak vystupujú v románe aj neskôr a ich životy, spojené už so životom Julky, sa rozvíjajú na stránkach.

Tým, že v románe vystupujú neustále nové postavy v podobe hostí, prichádzajúcich na ranč, autorka opisuje nové osudy, dej nestráca na dynamike, a tak čitateľka nemá potrebu knihu odložiť, ale práve naopak.

autorka článku a foto: Bc. Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.